Europa League

FC Botosani eliminata din Europa League. Intalnirea cu Tottenham ramane un vis frumos

Echipa FC Botosani a ratat calificarea in turul 3 preliminar al Europa League dupa o gafa monumentala de portar.

Shkendija din Macedonia s-a impus la Botosani, cu 1-0, printr-un gol marcat in debutul partidei de Ibraimi.

Acesta a profitat de iesirea total de neinteles a portarului Pap dintre buturi si l-a executat pe acesta cu un lob pe linia careului de 16 metri lateral dreapta.

FC Botosani a macinat in gol pana la finalul partidei, nici macar superioritate numerica aparuta in favoarea echipei lui Marius Croitoru nereusind sa aduca egalarea.

Alimi a vazut cartonasul rosu in minutul 67, dar Shkendija a tinut cu dintii de avantajul minim pana la finalul partidei.

Marius Croitoru a mizat la acest meci pe urmatoarea formula de echipa: Pap - Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – Florescu (Patache ’71), Rodriguez, Babunski (Roman ’79) – Ashkovski (Keyta ’46), Dugandzic, Ofosu.

Shkendija va primi in turul urmator vizita londonezilor de la Tottenham, echipa care a invins-o in deplasare pe Lokomotiv Plovdiv nu fara emotii.

Formatia bulgara a deschis scorul, dar a ramas in dubla inferioritate numerica in minutul 79.

Gruparea londoneza a profitat de omul in plus si a intors rezultatul evitand surpriza in Bulgaria.