Europa League

Esec pentru Ianis Hagi si Rangers in optimile Europa League

Intr-unul dintre cele doar doua meciuri ale serii de joi din Europa League disputate cu spectatori, Glasgow Rangers a fost invinsa pe teren propriu de Bayer Leverkusen, cu 3-1.

Ianis Hagi a inceput meciul in postura de rezerva si a fost introdus de managerul Steven Gerrard abia in minutul 68 in locul lui Kamara.

Scorul inregistrat pe tabela lui Ibrox Park in acel moment era deja 2-0 pentru Leverkusen.

Havertz din penalty in minutul 37 si Aranguiz in minutul 67 punctasera pentru ”farmacisti”.

Rangers a redus din diferenta prin Edmundson cu un sfert de ora inaintea finalului partidei, insa cei de la Leverkusen au mai marcat o data prin Bailey, in minutul 88.

In celelalte meciuri din optimile Europa League, mansa tur, au fost inregistrate urmatoarele rezultate:

Istanbul Basaksehir – FC Copenhaga 1-0

Eintracht Frankfurt – FC Basel 0-3

LASK Linz – Manchester United 0-5

Olympiakos Pireu – Wolverhampton 1-1

Wolfsburg – Sahtior Donets 1-2

Meciurile Sevilla – Roma si Inter Milano – Getafe au fost amanate din cauza epidemiei de coronavirus.

Retururile partidelor disputate joi ar trebui sa aiba loc peste o saptamana, insa UEFA va decide intr-o sedinta, marti, soarta competitiile europene si chiar a EURO 2020 in contextul situatiei din Europa.