Europa League

Eintracht Frankfurt scoate Barcelona din Europa League. Echipa lui Ianis Hagi in semifinale dupa prelungiri

Parcursul european pentru FC Barcelona s-a incheiat, joi seara, dupa returul cu Eintracht Frankfurt din Europa League.

Sustinuta dupa unele surse de peste 20.000 de suporteri in tribunele lui Nou Camp, echipa din Frankfurt a obtinut o victorie istorica, scor 3-2, dupa ce a condus la un moment dat cu 3-0!

Kostic a deschis scorul dintr-o lovitura de la 11 metri, in minutul 4.

Un gol care a destabilizat intreaga filosofie de joc pusa la punct de Xavi.

Borre avea sa dubleze avantajul echipei vizitatoare, cu noua minute inaintea pauzei.

In partea secunda acelasi Kostic a dus scorul la un neverosimil 3-0 pentru Eintracht Frankfurt dupa o faza pornita in urma unei aruncari de la margine.

Minutele de prelungiri la cele 90 regulamentare au fost pline de actiune.

Busquets a redus din diferenta in minutul 90+1, dupa care oaspetii au ramas in zece dupa eliminarea lui N'Dicka.

Barcelona a revenit la 2-3 pe tabela prin penalty-ul transformat de Memphis Depay, in minutul 90+11, dar era prea tarziu pentru a mai schimba soarta calificarii.

Eintracht Frankfurt ramane fara infrangere in cele cinci meciuri pe care le-a disputat pana acum pe teren spaniol in aceasta competitie.

Un meci in care Frankfurt n-a avut niciun corner, dar in care a fost echipa cu mai multe suturi la poarta (16-10).

In semifinale cei de la Eintracht Frankfurt vor intalni o alta revelatie a acestui sezon, echipa engleza West Ham United.

"Ciocanarii" au obtinut calificarea dupa 3-0 in deplasare cu Olympique Lyon, prin golurile lui Dawson (38'), Rice (44') si Bowen (48'), dupa ce in tur fusese 1-1 la Londra.

Cealalta semifinala le va opune pe Leipzig si Rangers, campioana Scotiei avand nevoie de 120 de minute in returul de pe Ibrox Park pentru a trece de Braga, cu 3-0.

Braga castigase mansa tur, cu 1-0, avantaj pe care echipa la care este legitimat Ianis Hagi l-a anulat dupa doar doua minute prin Tavernier.

Acelasi jucator marca pentru 2-0 dintr-o lovitura de la 11 metri in finalul primei reprize.

Carmo a trimis meciul in prelungiri prin reusita din minutul 83.

Roofe a devenit eroul lui Rangers prin golul calificarii marcat in prelungiri (101').

Rangers a mai avut o bara transversala in a doua repriza dintre cele doua suplimentare.

Este doar pentru a treia oara in istorie cand o echipa scotiana ajunge in semifinalele Cupei UEFA/Europa League, dupa Celtic (2003) si Rangers (2008), care au si ajuns in ultimul act.

De la un meci contra celor de la FC Koln in noiembrie 1967 cei de la Rangers n-au mai transat o calificare dupa prelungiri.

Un anume pe atunci doar Alex Ferguson se regasea la respectivul meci in primul 11 al lui Rangers.