Europa League

Cosmar trait de Mourinho la Zagreb. Ne-a amintit de Steaua-Ajax!

Tottenham Hotspur s-a vazut eliminata din Europa League de Dinamo Zagreb in pofida avantajului de 2-0 obtinut in meciul tur de la Londra.

Campioana Croatiei a reusit o revenire de senzatie si s-a calificat in sferturi, dupa 120 de minute, cu 3-0 scor final.

Miroslav Orsic a fost eroul lui Dinamo Zagreb cu un hattrick in minutele 62, 83 si 106.

Dinamo Zagreb devine doar a opta echipa din istorie care castiga o dubla de Europa League dupa ce pierduse mansa tur la diferenta de doua goluri si prima care izbuteste o asemenea performanta in fata unei echipe din Anglia.

Un moment care ne aduce aminte de calificarea pe care actuala FCSB, pe atunci FC Steaua Bucuresti, o reusea in fata lui Ajax Amsterdam dupa 0-2 in deplasare si 2-0 pe Arena Nationala, meciul fiind decis la loviturile de la 11 metri.

S-a intamplat in 21 februarie 2013, iar UEFA retine ca echipa de atunci a fost FCSB.