Europa League

Chipciu si Stanciu marcheaza pentru Anderlecht in Europa League

Pentru a intari si mai mult amaraciunea Stelei dupa eliminarea din Europa League, Alexandru Chipciu si Nicolae Stanciu, piesele grele cedate de Steaua in vara la Anderlecht, au marcat in prima repriza a meciului cu Saint-Etienne.

Ambele faze au fost similare cu mingea purtata in partea stanga si centrata de fiecare data de Acheampong.

Chipciu si-a facut mingea cu stangul si a finalizat cu un sut in forta din sase metri la coltul scurt in minutul 21.

Zece minute mai tarziu Stanciu a primit in cealalta parte a carelui, a depasit un adversar si a finalizat spectaculos cu sut la coltul lung.

O repriza secunda de cosmar

Anderlecht a condus pe Saint-Etienne cu 2-0 la pauza, dar in partea secunda gruparea franceza a revenit si a intors spectaculos rezultatul.

Aceasta dupa ce "verzii" au ratat un penalty in debutul partii secunde prin Saivet. O dubla a lui Soderlung a anulat reusitele conationalilor nostri din prima repriza, pentru ca Monnet-Paquet sa aduca victoria in minutul 74.

Stanciu a ramas pe teren pana la final, in timp ce Chipciu a fost inlocuit in minutul 60.