Europa League

Chelsea castiga pe final cu Slavia Praga

Victorie scurta obtinuta de Chelsea, joi seara, pe terenul cehilor de la Slavia Praga, scor 1-0, in turul sferturilor de finala din Europa League.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Marcos Alonso cu patru minute ramase de disputat din partida.

Alonso a fost unul dintre cei sapte jucatori noi trimisi in teren de Maurizio Sarri fata de meciul cu West Ham United disputat luni seara in Premier League.

Acesta s-a sincronizat perfect cu centrarea trimisa de Willian de pe flancul drept pentru a relua decisiv cu capul.

Chelsea s-a chinuit in a-si gasi ritmul in absenta de pe teren a belgianului Eden Hazard. In cele din urma internationalul belgian a fost introdus inaintea minutului 60 si a adus limpezime la constructie pentru Chelsea.

Alexandru Baluta nu a facut parte din lotul celor de la Slavia Praga.