Europa League

CFR Cluj pierde si returul cu Steaua Rosie Belgrad

Pentru CFR Cluj, campioana Romaniei, aventura in Europa League s-a incheiat joi seara dupa 1-2 pe teren propriu cu Steaua Rosie Belgrad.

Campioana din Serbia s-a calificat in grupele Europa League dupa 6-1 la general.

Steaua Rosie a deschis scorul in minutul 4 prin Katai dintr-o lovitura de la 11 metri.

CFR Cluj a restabilit egalitatea prin Debeljuh in minutul 34 din pasa lui Costache.

Partea secunda a inceput cu Arlauskis in locul lui Balgradean si tocmai acesta a gafa garv in minutul 54, cand a trimis in picioarele unui adversar.

Pavkov a spus “multumesc” si a readus-o pe Steaua Rosie Belgrad in avantaj.

Debeljuh a obtinut apoi o lovitura de la 11 metri pe care Deac a ratat-o cu o executie extrem de slaba blocata de portarul Borjan.

CFR Cluj continua aventura europeana in grupele Conference League, a treia competitie valorica din fotbalul european.

CFR Cluj: Arlauskis (Bălgrădean ’46) – Cr. Manea, D. Ciobotariu, Graovac, Camora – Deac (Chipciu ’66), J. Rodriguez, Sigurjonsson, Costache (Omrani ’73) – Debeljuh (Alibec ’73), A. Păun (Petrila ’46).  Antrenor: Marius Şumudică.

Steaua Roşie: Borjan – Gobeljic, Dragovic (Pankov ’66), Degenek, Rodic – Kanga, Sanogo (Petrovic ’76), Ivanic (Krsticic ’67) – Ben Nabouhane, Katai (Diony ’74) – Pakvov (Nikolic ’74). Antrenor: Dejan Stankovic.

Cartonaşe galbene: Sigurjonsson ’41, Rodriguez ’69, ‘78 / Degenek ’16, Rodic ’31, Sanogo ’39, Dragovic ’62.

Cartonaş roşu: Rodriguez ’78.

Arbitru: Michael Oliver (Anglia).