Europa League

CFR Cluj, meci de cosmar la Belgrad cu Steaua Rosie

Campioana Romaniei a incasat cea mai usturatoare infrangere din ultimii ani, 0-4, cu Steaua Rosie Belgrad, in mansa tur din playoff-ul Europa League.

Gazdele au deschis scorul dupa numai cinci minute prin Pavkov dupa o eroare in lant in apararea celor de la CFR Cluj.

Echipa lui Marius Sumudica a trecut peste socul primirii golului si a urcat mai mult spre poarta lui Borjan.

Primul sut pe poarta i-a apartinut lui Petrila, in minutul 21, dupa o actiune personala in flancul stang.

Pavkov a fost aproape de autogol trei minute mai tarziu la centrarea aceluias Petrila.

CFR Cluj a avut o perioada buna de joc, cu presiune in jumatatea adversa, si trei cornere in mai putin de cinci minute.

Pe acest fond promitator de joc cei de la CFR Cluj au incasat al doilea gol, in minutul 38, de la Katai dupa o faza colectiva de toata frumusetea a gazdelor.

In partea secunda campioana Serbiei a mai inscris de doua ori, prin Ben Nabouhane (min.68) si Ivanic (min.77), ultimul dupa o centrare din corner si o eroare de marcaj a lui Camora.

Dupa 4-0 in acest meci pentru CFR Cluj sansele sa ajunga in grupele Europa League sunt minime spre imposibil de intors scorul la returul din Gruia.

Steaua Roşie Belgrad: Borjan - Gobeljic, Dragovic, Degenek (Pankov '45+3), Rodic - Kanga (Krsticic '73), Sanogo, Ivanic (Srnic '80) - Ben Nabouhane, Katai - Pavkov (Krstovic '80). Antrenor: Dejan Stankovic.

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Ciobotariu, Cestor, Camora - Sigurjonsson, Rodriguez - Deac, Petrila, Omrani (Alibec '62) -  Debeljuh (Costache '62). Antrenor: Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Rodic '33, Kanga '71, Katai '79.

Meciul a fost arbitrat de bulgarul Georgi Kabakov.