Europa League

CFR Cluj la egalitate cu CSKA Sofia. Campioana Romaniei obligata sa castige la Berna in ultima etapa

Pentru CFR Cluj calculele raman aproape neschimbate dupa 0-0 pe teren propriu cu CSKA Sofia, intr-un meci disputat joi seara in etapa a 5-a din Europa League.

Fara Dan Petrescu pe banca, acesta fiind deja istorie pentru CFR Cluj, echipa din Gruia a avut o singura mare ocazie.

Debeljuh a patruns in minutul 12 dupa o faza de contraatac si nu l-a putut invinge pe portarul advers la o faza unu contra unu.

Sase minute mai tarziu Paun si-a incercat sutul, dar mingea a ocolit de putin poarta formatiei bulgare.

CSKA Sofia a fost echipa mai prezenta in joc in partea secunda si Balgradean a mentinut rezultatul de pe tabela nemodificat prin mai multe interventii salvatoare.

In minutul 69 Burca si-a salvat la randul sau echipa cu un picior salvator la sutul lui Sowe, pentru ca in minutul 90 Rondon sa se arunce la sacrificiu in fata lui Youga.

CFR Cluj a incheiat meciul in zece oameni, Chipciu fiind eliminat in minutul 85 pentru cumul de cartonase galbene.

In cealalta partida a grupei, AS Roma a invins Young Boys Berna, cu 3-1.

Astfel, echipa italiana nu mai poate rata primul loc, in timp ce pentru pozitia secunda se vor duela in meci direct peste o saptamana Young Boys si CFR Cluj.

Formatia din capitala Elvetiei are pe langa terenul propriu si avantajul de a-si permite inclusiv un egal.

Pentru CFR Cluj calculele sunt simple, victorie pentru calificarea in saisprezecimi sau eliminarea din Europa.

Young Boys are 7 puncte, CFR Cluj 5 puncte inaintea meciului direct de la Berna.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Manea, Burcă, Camora – Chipciu, Djokovic – Rondon, Păun (Carnat ’75), Pereira (Deac ’61) – Debeljuh. Antrenor: Marius Bilaşco.

ŢSKA Sofia: Busatto – Antov, Mattheij, Zanev – Vion, Youga, Geferson, Carey – Sankhare (Tiago Rodrigues ’78), Sowe, Yomov (Henrique ’77). Antrenor: Bruno Akrapovic.

Amaury Delerue din Franta a arbitrat meciul la centru.