Europa League

Calificare dramatica pentru AC Milan. Egalare in minutul 120 si nu mai putin de 24 lovituri de departajare. Tatarusanu a privit de pe margine

Echipa italiana AC Milan a fost ultima formatie calificata in grupele Europa League.

Milan va fi in a 3-a urna valorica la tragerea la sorti a grupelor alaturi de CFR Cluj.

Plecata ca mare favorita in fata lui Rio Ave din Portugalia, Milan a tremurat pana in ultima secunda pentru un loc in faza grupelor.

Gruparea rossonera a deschis scorul in debutul partii secunde prin belgianul Saelemaekers (min.51).

Gazdele de la Rio Ave au restabilit egalitatea in minutul 72 prin executia fulgeratoare a lui Francisco Geraldes.

La 1-1 dupa 90 de minute s-a intrat in prelungiri, unde dupa numai un minut Rio Ave trecea la conducere prin golul lui Gelson Dala.

Sut la coltul lung dupa un balon recuperat in jumatatea adversa de teren.

In minutul 120+2 Milan egala in extremis dintr-o lovitura de la 11 metri acordata pentru un hent. O decizie care ne scuteste de orice discutie.

Calhanoglu si-a asumat executia si a punctat din penalty pentru 2-2 si trimiterea meciului la loteria loviturilor de departajare.

La aceeasi faza a fost eliminat Borevkovic de la gazde pentru al doilea galben.

Loteria loviturilor de departajare s-a incheiat cu 9-8 in favoarea fostei campioane a Europei, Gigio Donnarumma aparand penalty-ul decisiv la sutul lui Aderllan Santos.

Insusi portarul milanez a executat de la punctul cu var si a ratat.

La 8-8, dupa golul lui Ivo Pinto, au fost nu mai putin de patru ratari, cate doua de fiecare parte.

Kjaer a marcat decisiv pentru 9-8 inainte de ratarea lui Santos.