Europa League

Atletico scoate remiza cu Arsenal in inferioritate numerica

Sursă foto: twitter.com/atleti

Desi a evoluat mai bine de jumatate din meci cu un jucator mai putin pe teren, Atletico Madrid a plecat cu o remiza pretioasa de la Londra, scor 1-1, cu Arsenal, in prima mansa a semifinalelor Europa League.

Arsenal a deschis scorul prin Lacazette in minutul 61, insa avantajul “tunarilor” a fost anulat de Griezmann cu opt minute inaintea finalului.

Atletico ramasese in inferioritate numerica din minutul 10, cand Vrsaljko a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat.

Trei minute mai tarziu centralul francez Clement Turpin l-a trimis in tribuna si pe Diego Simeone, antrenorul madrilenilor, pentru proteste.

In cealalta semifinale, Olympique Marseille a invins-o pe Salzburg, cu 2-0, si este cu un picior in finala Europa League.

Thauvin in minutul 15 si Nije in minutul 63 au marcat golurile echipei franceze.

Pe 3 mai sunt programate meciurile retur.