3
0
Leverkusen

Așa am trăit Atalanta - Leverkusen, finala Europa League

Miercuri seara, de la ora 22:00, am transmis live text în această pagină finala Europa League de la Dublin, meci care le opune pe Atalanta Bergamo și Bayer Leverkusen. Meciul a fost arbitrat de o brigadă românească, cu Istvan Kovacs la centru.

Pentru Atalanta este prima finală europeană din istorie, cel mai bun rezultat de până acum fiind o semifinală de Cupa Cupelor în sezonul 1987/88, pierdută cu Mechelen din Belgia.

Leverkusen joacă pentru a treia oară în istorie cu un trofeu european pe masă, după ce a câștigat Cupa UEFA în 1988 și a pierdut finala Champions League în 2002.

Ultimele trei finale de Europa League au fost decise la loviturile de departajare, de fiecare dată după 90 de minute scorul fiind 1-1!

Campioană în Germania pentru prima dată în istorie, Leverkusen are o serie de 51 de meciuri fără înfrângere sezonul acesta, în toate competițiile.

Leverkusen are șansa unei triple istorice, fiind calificată și în finala Cupei Germaniei, unde o va întâlni pe FC Kaiserslautern peste doar trei zile.

23:52

Final de partidă. Atalanta cucerește Europa League!!!

90'

Jocul continuă fără nicio decizie la faza de penalty.

90'

Verificare VAR pentru un posibil penalty în favoarea celor de la Leverkusen.

83'

Pasă în careu pentru cehil Schick. Acesta nu obține decât un corner.

82'

Șut din afara careului trimis de Scamacca.

80'

Wirtz trage slab pe spațiul porții. Musso e acolo și reține.

78'

Lookman este primul jucător african care înscrie un hattrick într-o finală de cupă europeană.

76'

Musso prinde la limita careului, dar decizia asistentului a fost una foarte bună.

75'

Gol Lookman!

Atalanta se desprinde la 3-0 prin același Lookman. Șut senzațional la colțul lung și zarurile par aruncate.

59'

Frimpong amenință poarta celor de la Atalanta cu un șut care trece peste.

46'

Start de repriză secundă.

22:48

Istvan Kovacs pune capăt primei reprize.

44'

Xhaka trage de la distanță pe lângă poarta Atalantei.

44'

De Ketelaere trage pe poartă. Kovar e atent și reține.

36'

Două galbene la aceeași fază. Scamacca pentru fault și Wirtz pentru proteste la adresa lui Kovacs.

26'

Atalanta își dublează avantajul prin același Lookman. Nigerianul a luat o fază pe cont propriu și a marcat cu un șut din afara careului.

23'

Djimsiti vede primul avertisment din partea lui Kovacs. Și-a călcat un adversar.