Europa League

Arestari in urma incidentelor de la Lyon - Besiktas

Sursă foto: twitter.com

Partida dintre Olympique Lyon si Besiktas Istanbul din sferturile Europa League a fost perturbata de incidentele dintre cele doua grupuri de suporteri.

Startul meciului a fost amanat cu 45 de minute, dupa ce o intreaga peluza de suporteri francezi a invadat terenul pentru a se proteja de petardele si tortele aruncate de fanii turci aflati la un etaj superior.

Nu mai putin de 12 persoane au fost arestate in urma incidentelor care au avut loc in incinta stadionul si in afara acestuia, cinci oameni de ordine necesitand ingrijiri medicale.

Presa franceza estimeaza ca la meciul de la Lyon au fost prezenti aproape 20.000 de suporteri turci, doar 3.000 dintre acestia venind de la Istanbul.

Lyon a castigat meciul, cu 2-1, gratie unor goluri marcate pe final de meci, iar conducerea clubului din Hexagon a solicitat UEFA ca partida retur sa se dispute cu portile inchise.