EURO2016

Razvan Rat intra in 11-le ideal al UEFA. Tatarusanu, printre rezervele ideale

Fundasul Razvan Rat, capitanul nationalei Romaniei, a fost inclus de UEFA din echipa ideala a preliminariilor EURO 2016.

Echipa ideala asa cum a fost publicata de UEFA se afla in imaginea de mai jos si contine numele ambilor jucatori romani, unul titular, iar altul rezerva.

Rat (34 de ani), aparator, a jucat in noua meciuri, 810 minute in preliminarii. Nu a marcat nici un gol, dar a dat trei pase de gol, in meciurile cu Ungaria (1-1), Irlanda de Nord (2-0) si Feroe (3-0). Pasa lui de gol din meciul cu Ungaria a fost decisiva in economia calificarii.

Tatarusanu (29 de ani) a jucat 810 minute in preliminarii, 9 meciuri. A incasat doar doua goluri, cele mai putine din calificari.