EURO 2020

Ungaria intoarce dramatic cu Islanda, in timp ce Scotia elimina Serbia la 11 metri

A fost o seara nebuna in finalele barajelor de calificare la EURO 2020. Doar doua dintre cele patru meciuri programate s-a incheiat dupa 90 de minute.

Macedonia de Nord a invins Georgia la Tbilisi, cu 1-0, si va juca in Grupa C la Bucuresti.

In cealalta partida incheiata in timpul regulamentar, Ungaria a invins Islanda, cu 2-1, dupa ce insularii deschisesera scorul in prima repriza prin Sigurdsson.

Acesta a transformat impecabil o lovitura libera de la peste 25 de metri.

Ungaria a revenit neverosimil pe final de meci, intorcand soarta partidei si a calificarii cu goluri in minutele 88 si 90+2.

Nego a marcat pentru 1-1, iar Szoboszlai a adus calificarea Ungariei cand toata lumea se pregatea de prelungiri.

Va fi a doua prezenta consecutiva a Ungariei la un Campionat European, aceasta avand si avantajul terenului propriu de la Budapesta.

Slovacia s-a calificat dupa 2-1 in deplasare contra Irlandei de Nord, scor stabilit la capatul a 120 de minute.

Kucka a deschis scorul pentru slovaci in minutul 17.

Egalarea nord-irlandezilor a venit tarziu dupa autogolul lui Skriniar cand mai erau doar doua minute din timpul regulamentar.

S-a intrat in prelungiri unde Duris a marcat pentru slovaci in minutul 110.

Dramatismul a atins cote maxime la Belgrad, unde Scotia a eliminat Serbia la loviturile de departajare, cu 5-4.

Singura ratare i-a apartinut la ultima executie din seria primelor cinci lui Mitrovic.

Christie deschisese scorul pentru oaspeti in minutul 52 cu un sut din afara careului care a intalnit bara.

Jovic a egalat in extremis in minutul 90 cu capul dupa o centrare din corner.