EURO 2020

Ucraina da lovitura Suediei cu un gol in minutul 120+1 si completeaza taboul sferturilor la EURO 2020

Echipa lui Andrey Shevchenko a prins in extremis un loc in optimile de finala, dupa ce a pierdut doua dintre cele trei meciuri din Grupa C, iar acum ajunge intre primele opt formatii de la Campionatul European.

Ucraina a invins Suedia, cu 2-1, dupa 120 de minute, in meciul disputat la Glasgow marti seara in optimile de finala.

Zynchenko a deschis scorul in minutul 27 cu un sut la coltul lung din interiorul careului.

Pentru Suedia a marcat Forsberg golul de 1-1 cand mai erau doua minute din prima repriza.

In minutul 120+1 Ucraina a dat lovitura prin Dovbyk la o centrare din stanga in fata portii. Pozitie regulamentara a atacantul ucrainean si o lovitura de cap care trimite Suedia acasa.

Golul marcat de Dovbyk in minutul 120 si 37 de secunde este al doilea cel mai tarziu gol la un Campionat European, dupa cel reusit de turcul Semih Senturk impotriva Croatiei, in sferturile de finala de la EURO 2008. Senturk a marcat in minutul 121 si o secunda.

Echilibrul numeric al partidei s-a rupt in prima repriza a prelungirilor, minutul 98, dupa ce Danielson a fost eliminat cu rosu direct pentru o intrare urata cu talpa pe genunchiul lui Besedin.

Acesta n-a mai putut continua si a parasit terenul in lacrimi abia putand sa calce in piciorul stang.

Ucraina ajunge pentru prima data in sferturi la Campionatul European si va intalni Anglia la Roma.

Va fi a doua prezenta a Ucrainei in sferturile unui turneu final major, dupa prezenta intre primele opt la Cupa Mondiala din 2006.

Suedia: Olsen - Lustig (Krafth '83), Lindelof, Danielson, Augustinsson (Bengtsson '83) - Larsson (Claesson '97), Olsson (Helander '101), Ekdal, Forsberg - Kulusevski (Quaison '97), Isak (Berg '97). Selecţioner Jan Andersson;

Ucraina: Buşan - Karavaiev, Zabarni, Krivţov, Matvienko - Sidorciuk (Bezus '118), Stepanenko (Makarenko '95), Zincenko - Iarmolenko (Dovbik '106), Iaremciuk (Besedin '91, Ţigankov '101), Şaparenko (Malinovski '61). Selecţioner Andrey Shevchenko.

Cartonaşe galbene: Kulusevski '70, Forsberg '85  / Iarmolenko  '79, Dovbig '120+1.

Cartonaş roşu: Danielson '98.

Arbitri: Daniele Orsato – Alessandro Giallatini, Fabiano Preti – Davide Massa (Italia).