EURO 2020

Tara Galilor invinge Turcia la Baku, scor 2-0. Bale, doua pase decisive

Aventura Turciei la EURO 2020 se apropie de final dupa infrangerea cu Tara Galilor, miercuri, intr-un meci programat la Baku in a doua etapa a fazei grupelor.

Aaron Ramsey a deschis scorul, in minutul 41, din pasa lui Gareth Bale. Preluare pe piept in interiorul careului si finalizare pe langa portarul Cakir.

Tara Galilor a ratat apoi, in repriza secunda, o lovitura de la 11 metri prin Bale, dupa ce tot el fusese faultat la limita careului de Celik.

Bale a trimis mult peste poarta de la punctul cu var si Turcia ramanea in meci pentru ultima jumatate de ora.

Turcii au ratat a doua cea mai mare ocazie a lor in minutul 87 la lovitura de cap a lui Demirel, minge respinsa in extremis de portarul Ward.

La zece minute dupa pauza Burak Yilmaz a trimis peste poarta dintr-o pozitie favorabila in 7-8 metri.

Tara Galilor a inchis tabela in prelungirile partidei prin fundasul Roberts.

Bale devine doar al treilea jucator din spatiul britanic cu doua pase decisive intr-un meci de la Campionatul European, dupa David Beckham contra Portugaliei in 2000 si Aaron Ramsey contra Belgiei in 2016, cand Tara Galilor a ajuns in faza semifinalelor.

Galezii acumuleaza patru puncte dupa primele doua meciuri si fac un pas urias spre optimile de finala.

Fara niciun punct in clasament Turcia este eliminata de la EURO 2020.

Turcia: Cakir - Celik, Ayhan, Soyuncu, Meraş (Muldur ’73) – Karaman (Dervişoglu ’75), Calhanoglu, Yokuşlu (Demiral ’46), Tufan (Yazici ’46), Under (Kahveci ’83) – Yilmaz. Selecţioner: Şenol Guneş.

Ţara Galilor: Ward - Roberts, Mepham, Rodon, Davies – Morrell, Allen (Ampadu ’73) – Bale, Ramsey (Wilson ’85), James (Williams ’90) – Moore. Selecţioner: Rob Page.

Partida a fost arbitrată de portughezul Artur Dias.