EURO 2020

Norvegia si Suedia au remizat scor 3-3 dupa un meci nebun. Rezultatul ne avantajeaza!

Norvegia si Suedia au terminat la egalitate, scor 3-3, dupa un meci in care ambele echipe au trecut pe rand la conducere. Un rezultat ideal pentru Romania!

Echipa gazda a condus cu 2-0 dupa golurile marcate de Bjorn Johnsen in minutul 41 si Joshua King in minutul 59.

In minutul 70 tabela arata in continuare avantajul de doua goluri pentru norvegieni, insa din acel moment a inceput cursa de revenire a Suediei.

Viktor Claesson a redus din diferenta, dupa ce intr-o prima faza portarul Granqvist blocase un sut din lovitura de la 11 metri.

Robin Quaison a egalat in minutul 86 din pasa aceluias Claesson, pentru ca in minutul 90+1 cei doi sa colaboreze din nou pentru ceea ce parea a fi golul victoriei suedeze.

Norvegia a egalat in extremis in al saselea minut de prelungire prin Ola Kamara si a evitat infrangerea.

Un egal care convine de minune nationalei Romaniei in perspectiva luptei in trei pentru calificarea de pe locul doi, asta daca scoatem din calcule Spania, favorita detasata a grupei.