EURO 2020

Olanda victorie spectaculosa pe terenul Germaniei

In cel mai asteptat meci al serii de vineri in preliminariile EURO 2020, Olanda a invins Germania in deplasare intr-o partida cu nu mai putin de sase goluri.

Prima ocazie a apartinut Olandei la sutul lui Depay din afara careului blocat de Neuer.

Cu toate acestea Germania a deschis scorul prin Gnabry printr-o executie din interiorul careului.

Nemtii insa nici nu banuiau ce-i asteapta pe mai departe, desi au trecut pe langa 2-0 la o lovitura libera executata putin peste poarta de Kroos.

Olanda a egalat dupa pauza, in minutul 59, prin De Jong, jucatorul potrivit la locul potrivit. Un gol venit dupa numeroase faze ale batavilor la poarta germana.

Oaspetii aveau sa treaca in avantaj prin autogolul lui Tah din minutul 66 dupa o minge aruncata in careul de sase metri al nemtilor.

Germania a egalat apoi prin Kroos dintr-o lovitura de la 11 metri acordata pentru un hent in minutul 73.

Dupa doar sase minute Olanda revenea la conducere prin Malen, pentru ca Wijnaldum sa inchida tabela in minutele de prelungire ale partidei de la Hamburg.

Germania a ramas pe doi intr-o Grupa C dominata pana acum de Irlanda de Nord, echipa cu punctaj maxim dupa patru meciuri.

Nemtii au 9 puncte, in timp ce Olanda a ajuns la sase puncte, insa cu un meci mai putin disputat.