EURO 2020

Olanda, a treia echipa calificata in optimi. Se stie si prima echipa eliminata matematic

Victoria cu 2-0 obtinuta, joi seara, in fata Austriei a calificat Olanda in optimile de finala, cu punctaj maxim dupa primele doua meciuri in Grupa C.

Memphis Depay a deschis scorul dintr-o lovitura de la 11 metri in minutul 11 al confruntarii de la Amsterdam.

Un penalty provocat de David Alaba, capitanul Austriei, care l-a calcat pe Denzel Dumfries chiar in marginea careului.

Golul doi al Olandei a fost marcat de Dumfries in urma unui contraatac, in minutul 67.

O victorie prin care Olanda s-a calificat in optimile de finala, dupa Italia si Belgia.

Olanda joaca la EURO 2020 dupa ce a ratat calificarea la ultimele doua turnee finale.

Batavii au ajuns ultima oara in faza eliminatorie la Campionatul European din 2008, cand au facut parte dintr-o grupa cu Romania, Italia si Franta.

Austria isi va juca viitorul la EURO 2020 pe Arena Nationala contra Ucrainei. Fiecare echipa are cate trei puncte dupa primele doua meciuri.

Macedonia de Nord este eliminata matematic de la Campionatul European inaintea meciului cu Olanda din ultima etapa.

Olanda: Stekelenburg - Dumfries, De Vrij, De Ligt, Blind (Ake '64), van Aanholt (Vijnaldt '65) - De Roon (Gravenbergh '74), Wijnaldum, F. De Jong - Weghorst (Malen '64), Depay (L. De Jong '82). Antrenor: Frank de Boer;

Austria: Bachmann - Lainer (Grillitsch '62), Dragovic (Lienhart '84), Hinteregger, Ulmer - Baumgartner (Lazaro '70), X. Schlager (Onisiwo '84), Laimer, D. Alaba - Gregoritsch (Kalajdzic '71), Sabitzer. Antrenor: Franco Foda.

Cartonaşe galbene: De Roon '14 / D. Alaba '10, Bachmann '67.

Arbitru: Orel Grinfeeld (Israel).