3
Italia
Insigne 80' Immobile 66' Demiral (Ag) 54'

Asa am trait Turcia - Italia 0-3. Meciul inaugural la EURO 2020

Stadio Olimpico din Roma a gazduit, vineri seara, de la ora 22:00, partida inaugurala a EURO 2020: Turcia - Italia. Meciul a fost live text in aceasta pagina.

23:51

Final de meci. Victorie categorica a Italiei in fata Turciei.

90'

Chiellini intervine decisiv si-l blocheaza pe Burak Yilmaz.

82'

Belotti in locul lui Insigne si Chiesa in locul lui Immobile.

80'

Gol Insigne!

Italia marcheaza golul trei dupa ce portarul turc Cakir a trimis in picioarele unui adversar. Mingea a ajuns la Insigne si micutul atacant inscrie cu un sut la coltul lung.

76'

Dervisoglu in locul lui Karaman (Turcia).

74'

Cristante in locul lui Locatelli (Italia).

74'

Lovitura libera obtinuta de Berardi in preajma careului advers.

66'

Gol Immobile!

Italia isi dubleaza avantajul prin Immobile cu o reluare din sase metri. Portarul Cakir a respins in fata sutul lui Spinazzola si Immobile, pe urmarire, a impins mingea in poarta.

64'

Ayhan in locul lui Tufan si Kahveci in locul lui Okay la Turcia.

59'

Berardi suteaza pe langa poarta. Italia continua sa preseze.

58'

Cakir respinge in extremis in corner sutul lui Locatelli. Sansa buna pentru Italia.

55'

54'

Gol Demiral (Ag)!

Italia deschide scorul printr-un autogol al lui Demiral la centrarea in forta a lui Berardi.

52'

Contraatac al Turciei prin Under si un sut la poarta blocat de Donnarumma. O faza pornita din propria jumatate de teren.

48'

Un prim corner al Italiei in aceasta repriza ramas fara rezultat.

47'

Cate o schimbare in fiecare echipa:

Di Lorenzo in locul lui Florenzi (Italia)
Under in locul lui Yazici (Turcia).

46'

Start de repriza secunda.

22:48

Statistica primei reprize la suturi pe poarta (0-3) si la suturi spre poarta (0-7) spune totul despre dominarea copioasa a Italiei.
O posesie de 64% a italienilor se adauga la cifrele de mai sus.
Turcii conduc doar la offside-uri (2-1).

22:47

Pauza la Roma in primul meci al EURO 2020. Turcia si Italia in continuare la egalitate, fara goluri.

44'

Burak Yilmaz cade in careul Italiei la un duel cu Chiellini. Scapa cu sansa fara galben pentru simulare.

43'

Cakir retine sutul lui Immobile din marginea careului.

39'

Berardi suteaza peste poarta.

36'

Insigne trimite pe centrul portii in bratele lui Cakir. Minge de antrenament.

35'

Prima interventie a lui Donnarumma la o centrare din stanga. Preseaza turcii in continuare, dar pierd mingea pana la urma.

33'

Immobile reia cu capul pe langa poarta.

31'

Tufan respinge in corner centrarea lui Insigne.

29'

Barela cade in careul Turciei. Pentru a treia oara gazdele solicita fara succes penalty.

23'

22'

Interventie decisiva a lui Cakir la lovitura de cap trimisa de Chiellini.

22'

Corner

Italia are prima lovitura de la coltul terenului.

20'

Pentru a doua oara italienii solicita penalty. Nici de aceasta data centralul olandez nu schiteaza vreun gest ca ar vrea sa apeleze la VAR.

17'

Prima ocazie a meciului apartine Italiei la sutul lui Insigne din interiorul careului.

12'

Patrundere a Turciei prin Burak Yilmaz in flancul drept. Centrare in careu, dar s-a fluierat fault in atac.

8'

Chiellini intervine decisiv si respinge din fata lui Yilmaz.

3'

Italia trimite prima minge spre poarta. Immobile reia in plasa laterala dupa o pasa a lui Florenzi.

2'

Italia este neinvinsa de 27 de meciuri!

1'

A inceput EURO 2020. Turcia a avut lovitura de deschidere.

21:59
20:50

TURCIA: 23 Cakir (C) - 2 Celik, 3 Demiral, 4 Soyuncu, 12 Meras - 5 Yokuslu - 9 Karaman, 6 Tufan, 11 Yazici, 10 Calhanoglu - 17 Yilmaz.

ITALIA: 21 Donnarumma - 23 Florenzi, 19 Bonucci, 3 Chiellini - 4 Spinazzola - 18 Barella, 8 Jorginho, 5 Locatelli - 11 Berardi, 17 Immobile, 10 Insigne.

19:06
16:40

Avancronica

11-a oara se vor intalni in istorie Turcia si Italia. Pana acum turcii n-au obtinut nicio victorie in fata Azzurrilor. De sapte ori s-a impus Italia, iar alte trei partide s-au incheiat la egalitate.

Golaverajul este unul net favorabil italienilor, 18-5.

O istorie a confruntarilor directe care incepe in 2 decembrie 1962, in preliminariile Campionatului European, cand Italia a castigat cu 6-0 pe teren propriu in fata Turciei.

Ultimele doua meciuri directe s-au incheiat la egalitate cu acelasi scor, 1-1. Au fost doua amicale, ambele in Italia, in noiembrie 2002 si noiembrie 2006.

Italia a invins ultima oara Turcia la EURO 2000, cu 2-1, acela fiind si singurul meci la un turneu final.

Italia a impresionat in ultimele cinci meciuri, toate castigate fara gol primit. Victorii cu Irlanda de Nord (2-0), Bulgaria (2-0), Lituania (2-0), San Marino (7-0) si Cehia (4-0).

Ultimele doua au fost amicale de pregatire a participarii la EURO 2020, iar Cehia chiar una dintre echipele participante la turneul final.

Turcia a disputat de asemenea doua amicale in ultima perioada, remizand surprinzaor cu Guinea (0-0) si invingand apoi Moldova (2-0).