0
90'
Elvetia

Asa am trait Italia - Elvetia 3-0

Am transmis live text in aceasta pagina derby-ul Grupei A la EURO 2020, meciul Italia - Elvetia de la Roma.

88'

Gol Immobile!

Italia ajunge la 3-0 pe tabela. Immobile a bagat-o si el in poarta ajutat de bara. Un sut din afara careului prin care Sommer a fost surprins.

86'

Aplauze la scena deschisa pentru Locatelli, eroul Italiei in acest meci. Pessina intra in locul acestuia.

78'

Intraree dura a lui Embolo asupra lui Barella.

72'

Immobile aproape sa marcheze golul trei al Italiei. Rateaza de putin coltul lung dupa o demarcare in careu.

64'

Italia iese pe contraatac si Berardi nu prinde poarta cu un sut in forta din interiorul careului.

64'

Elvetia aproape de gol prin Zuber. Apara Donnarumma la cea mai importanta interventie a lui in acest turneu final.

61'

Patrundere a lui Shaqiri si un sut peste poarta italiana.

51'

Gol Locatelli!

Gol superb marcat de Locatelli cu un sut din afara careului, in pozitie statica. Sommer n-a avut timp sa se mai miste pe linia portii.

49'

Gavranovic avertizat dupa trei minute de la intrarea in teren. L-a faultat pe Bonucci.

46'
46'

22:49

Pauza la Roma.

45'

Patrundere a lui Embolo in careul italian, insa Acerbi sta bine pe picioare si-l scoate fara fault in afara careului.

27'

26'

Italia marcheaza din nou si de aceasta data golul chiar se pune pe tabela. Locatelli dupa o faza rapida pornita din flancul drept. Berardi a patruns pana la limita terenului si a intors mingea in sase metri pentru latul lui Locatelli.

24'

Chiellini nu mai poate continua si este inlocuit cu Acerbi. Lovitura importanta pentru Italia.

21'

Arbitrul rus Sergei Karasev anuleaza golul lui Chiellini pentru un hent la duelul aerian cu Akanji.

19'

Italia deschide scorul dupa un coner. Centrare in sase metri, Chiellini domina spatiul aerian si inscrie cu piciorul. Golul e verificat de VAR.

13'

Insigne cade in careul elvetian. Nu se acorda nimic, nici nu era capul.

12'

Spinazzola trece din nou usor de Elvedi, fundasul dreapta elvetian. Centrarea e fara adresa.

10'

Spinazzola centreaza din stanga si Immobile reia cu capul peste poarta. Prima ocazie pentru Italia.

5'

Italia incearca sa impinga liniile spre poarta lui Sommer.

1'

Elvetia isi arata intentiile ofensive inca din primul minut.

1'

A inceput meciul de la Roma.

21:18

ITALIA: 21 Donnarumma – 2 Di Lorenzo, 19 Bonucci, 3 Chiellini, 4 Spinazzola – 18 Barella, 8 Jorginho, 5 Locatelli – 11 Berardi, 17 Immobile, 10 Insigne.

ELVETIA: 1 Sommer – 4 Elvedi, 22 Schar, 6 Akanji – 2 Mbabu, 8 Freuler, 10 Xhaka, 13 Rodriguez – 9 Seferovi, 23 Shaqiri, 7 Embolo.

Arbitru la centru: Sergei Karasev.

21:17

Italia n-a primit gol in ultimele noua meciuri in toate competitiile, insemnand 875 de minute.

Victoria pentru Italia este sinonima cu asigurarea locului in optimile de finala.

Cu toate acestea, statistica nu e de partea italienilor. Acestia au castigat primele doua meciuri la un Campionat European doar in doua ocazii din cele noua participari, in 2000 si 2016.

Elvetia vine dupa nu mai putin de patru egaluri consecutive la turneele finale de Campionat European. Nicio alta echipa n-a inregistrat mai multe remize la rand in aceasta competitie.

Ultima oara cand s-au intalnit Elvetia si Italia au remizat fara goluri pe 9 iunie 1999.