1
0
Germania

Asa am trait Franta - Germania 1-0

De la ora 22:00 am transmis live text clasicul Franta - Germania, meci programat la Munchen in Grupa F a EURO 2020.

23:55

85'

Benzema marcheaza pentru Franta, dar golul este anulat pentru offside la Mbappe.

77'

Faza senzationala creata de Mbappe. Acesta il depaseste in mare viteza pe Hummels. Germanul revine si deposedeaza in extremis in suprafata de pedeapsa.

66'

Mbappe trimite mingea in poarta, dar intervine arbitrul ferm si anuleaza reusita pentru offside.

54'

Gnabry trimite putin peste poarta Franta. Sansa mare de gol ratata de Germania.

52'

Franta aproape de 2-0 la patrunderea lui Rabiot. Mingea intalneste bara si iese afara. Griezmann astepta in fata portii.

47'

Patrundere a lui Mbappe. Viteza impresionanta, dar nu reuseste sa puna in pericol poarta.

46'

22:46

Pauza pe Allianz Arena din Munchen.

43'

Pogba patrunde in careul german cu segmentele lui uriase. Pana la urma se incurca in propriul dribling si nu scoate decat o aruncare de la margine.

40'

Centralul Carlos del Cerro Grande ii explica lui Kimmich ca e ultima oara cand il iarta.

39'

Kimmich il loveste cu piciorul in cap pe Hernandez. Mijlocasul dreapta german are un cartonas galben.

37'

Gundogan reia defectuos spre poarta in 8-9 metri. Lloris intarzie repunerea si este huiduit de fanii germani.

36'

Corner pentru Franta ramas fara rezultat pe tabela. Germania reia atacurile.

21'

Gol Hummels (ag)!

Franta deschide scorul prin autogolul lui Hummels. De remarcat centrarea lui Pogba in careul german. Al treilea autogol la acest EURO 2020.

16'

Pogba reia cu capul peste poarta dupa o centrare din corner.

1'

A inceput meciul de la Munchen.

21:56
21:47

FRANTA: 1 Lloris - 2 Pavard, 4 Varane, 3 Kimpembe, 21 Hernandez - 14 Rabiot, 13 Kante, 6 Pogba - 19 Benzema, 7 Griezmann, 10 Mbappe.

GERMANIA: 1 Neuer - 4 Ginter, 5 Hummels, 2 Rudiger - 6 Kimmich, 21 Gundogan, 8 Kroos, 20 Gosens - 7 Havertz, 10 Gnabry, 25 Muller.

12:30

Avancronica

Singura intalnire la un Campionat European a avut loc chiar la editia precedenta, in semifinale, cand Franta s-a impus cu 2-0 prin dubla lui Antoine Griezmann.

Franta este neinvinsa in ultimele cinci meciuri pe terenul Germaniei, obtinand trei victorii si doua remize. Ultima disputa directa a avut loc chiar la Munchen si s-a incheiat 0-0.

Pentru Franta este a 10-a prezenta la un Campionat European si a opta la rand. Doar la editia din 1988 “cocosii” au ratat prezenta.

Doar Germania si Spania au cucerit mai multe titluri europene (3) decat Franta, echipa care a obtinut trofeul in doua randuri, 1984 si 2000.

O singura data a pierdut Franta primul ei meci la un Campionat European, in 1960 contra Iugoslaviei. De atunci sunt neinvinsi in cele opt meciuri care au urmat, castigand cinci dintre acestea.

Germania, in schimb, n-a pierdut nici macar un meci dintre primele disputate in turneu, obtinand sapte victorii si cinci remize. Este a 13-a prezenta a Germaniei la un Campionat European.

Pentru Joachim Low, selectionerul Germaniei, va fi al 18-lea meci la un Campionat European (record).