1
Rusia
Miranchuk 45'

Asa am trait Finlanda - Rusia 0-1

Finlanda si Rusia au deschis a doua etapa din faza grupelor EURO 2020. Meciul programat la Sankt Petersburg a fost live text in aceasta pagina de la ora 16:00.

17:59

73'

Interventie decisiva a portarului Hradecky la sutul lui Kuzyaev.

69'

66'

Zhemaletdinov trimite putin pe langa poarta. Sansa mare pentru Rusia.

54'

Lod patrunde in careul Rusiei. Se arunca Dzhikiya si respinge.

53'

Pukki suteaza pe poarta.

52'

Golovin suteaza putin pe langa poarta.

49'

Pukki patrunde in viteza si suteaza peste.

46'

16:52

Olandezul Danny Makkelie pune capat primei reprize. Arbitru de rezerva la acest meci este conationalul nostru Istvan Kovacs.

45'

Dzyuba reia cu capul pe portar.

45'

Gol Miranchuk!

Rusia deschide scorul in prelungirile primei reprize prin Miranchuk. Finalizare spectaculoasa cu stangul din interiorul careului.

40'

Pukki cade in duel cu Barinov. Rusul are deja un galben si scapa de eliminare.

37'
36'

Uronen respinge in extremis din fata portii o minge atacata de Karavaev. Rusul se loveste cu soldul in bara si-l loveste involuntar cu piciorul in frunte pe Uronen.

35'

Ozdoev reia cu capul pe langa poarta finlandeza.

30'

Centrare din corner si Diveev trimite cu capul peste poarta.

24'

Karavaev intra in locul lui Fernandes, accidentat.

23'

Mario Fernandez in pericol sa nu mai poata continua meciul.

20'

Diveev intervine decisiv si-l blocheaza in extremis pe Pohjanpalo. Corner pentru Finlanda.

13'

Dzyuba trimite in bara, dar de la margine fanionul e sus pentru offside.

1'

A inceput meciul de la Sankt Petersburg.

0'

FINLANDA: Hradecky; O’Shaughnessy, Arajuuri, Toivio; Uronen, Kamara, Schüller, Lod, Raitala; Pukki, Pohjanpalo.

RUSIA: Safonov; Barinov, Dzhikiya, Diveev; Fernandes, Zobnin, Ozdoev, Kuzyayev; Miranchuk, Golovin; Dzyuba.

12:43

Avancronica

Rusia a castigat toate cele patru dispute cu Finlanda de la destramarea URSS in 1991, marcand cel putin trei goluri in fiecare dintre partide. Cele doua s-au intalnit in preliminariile pentru EURO 96 si Cupa Mondiala 2010.

Singurul gol marcat de Finlanda a fost reusit in noiembrie 1995, intr-un 1-3 care l-a avut pe Stanislav Cherchesov, actualul selectioner al Rusiei, intre buturi.

Markku Kanerva, selectionerul Finlandei, a fost titular la infrangerea 0-6 cu Rusia din august 1995.

Rusia cauta primul succes la un Campionat European dupa sase meciuri dintre care trei pierdute.

Finlanda ar deveni prima debutanta care castiga primele doua meciuri la un Campionat European. Prima a fost Croatia in 1996.