1
Spania
Alba 8'

Asa am trait Elvetia - Spania 1-1. Meciul decis la loviturile de departajare

Asa am trait live text in aceasta pagina, vineri, de la ora 19:00, primul sfert de finala la EURO 2020, meciul Elvetia - Spania.

Penalty
P

Oyarzabal marcheaza cu un sut pe jos si califica Spania in semifinale.
Elvetia - Spania 1-3

P

Vargas suteaza peste poarta! A treia ratare a elvetienilor.
Elvetia - Spania 1-2

P

Gerard Moreno aduce Spania in avantaj!

P

Unai Simon apara al doilea penalty. L-a "citit" pe Akanji!
Elvetia - Spania 1-1

P

Sommer apara sutul lui Rodri!

P

Unai Simon apara lovitura lui Schar!

P

Olmo scutura plasa pentru Spania cu un sut aproape de vinclu.

Prelungiri 2
120'

Rodri reia cu capul peste poarta Elvetiei si vom avea lovituri de la 11 metri.

118'

Sommer se opune la sutul lui Gerard Moreno din actiune. A 10-a minge blocata de Sommer in acest meci.

111'

Olmo suteaza pe centrul portii in bratele lui Olmo.

110'

Rodriguez blocheaza sutul lui Llorente.

106'

Incep ultimele 15 minute din acest meci. Elvetia rezista cu un jucator mai putin pe teren.

Prelungiri 1

104'

Sommer are o noua interventie salvatoare. Nici Oyarzabal nu-l poate invinge.

101'

Gerard Moreno este blocat de Sommer la o faza de contraatac. Atacantul spaniol ramasese singur cu portarul.

95'

Sommer respinge cu o mana peste poarta sutul lui Alba.

93'

Gerard Moreno reia in forta pe langa poarta dupa o centrare din stanga.

Pauza 2
20:51

S-au incheiat cele 90 de minute. Elvetia forteaza trimiterea meciului in prelungiri.

84'

Sommer retine sutul lui Gerard Moreno.

77'

Centrare din lovitura libera si Morata reia cu capul pe langa poarta.

76'

Cartonas rosu !

Centralul Michael Oliver il eliminare pe elvetianul Freuler cu rosu direct pentru o intrare cu talpa inainte asupra lui Morata.

69'

68'

Gol Shaqiri!

Elvetia egaleaza prin Shaqiri dupa o minge pierduta de spanioli in marginea propriului careu.

64'

Unai Simon blocheaza in extremis sutul lui Zuber din careul mic.

60'

Dupa o ora de joc Elvetia nu are niciun sut pe poarta Spaniei.

58'

Seferovic se opune la sutul lui Ferran Torres. Duel intre doi atacanti. Corner pentru Spania.

56'

Zakaria loveste cu capul si mingea trece la o palma de poarta spaniola.

55'

Al saptelea corner pentru Elvetia in acest meci.

46'

Partea secunde incepe cu Spania in atac. Sut al lui Alba respins in corner.

46'

Pauza la Sankt Petersburg.

19:46

40'

Zuber scapa singur cu portarul si pana la urma s-a semnalizat offside.

40'

Acelasi Widmer reia cu capul si mingea se duce peste poarta.

38'

Un nou duel Widmer contra Alba care se soldeaza cu un corner pentru elvetieni.

34'

Akanji trimite cu capul peste poarta.

34'

Widmer obtine cornerul in duel cu Alba.

17'

Koke suteaza peste poarta din lovitura libera.

16'

Morata obtine lovitura libera in marginea careului advers.

15'

O noua lovitura de la colt pentru Spania. Fundasul Laporte urca in careul advers.

8'

Gol Alba!

Sutul lui Alba din afara careului este deviat de Zakaria in propria poarta.

7'

Corner obtinut de spanioli. Centrarea il depaseste pe Laporte si Spania deschide scorul cu sansa.

5'

Iesire pe contraatac a elvetienilor prin Zakaria. Respinge apararea spaniola.

1'

Shaqiri trage spre poarta spaniola. Mingea e deviata.

1'

A inceput meciul de la Sankt Petersburg. Primul sfert de finala la EURO 2020.

18:52

Elvetia (3-4-1-2): Sommer, Elvedi, Akanji, Rodríguez, Widmer, Freuler, Zakaria, Zuber, Shaqiri, Embolo, Seferović.

Spania (4-3-3): Simón, Azpilicueta, Laporte, Torres, Alba, Koke, Busquets, Pedri, Torres, Morata, Sarabia.

14:00

Meciul de vineri seara va fi primul intre Elvetia si Spania la un Campionat European.

Precedentele trei dispute la turneul final au avut loc in 1966, 1994 si 2010 la Cupa Mondiala. Spania s-a impus in primele doua partide, in timp ce Elvetia a castigat ultima intalnire.

Spania a pierdut doar una din precedentele 22 de intalniri cu Elvetia in toate competitiile, castigand 16 meciuri si remizand in alte cinci. Singura infrangere dateaza de la Cupa Mondiala din 2010, in Africa de Sud, cand Spania avea sa castige titlul mondial.

Pentru Elvetia este a patra aparitie intr-un sfert de finala la un turneu final si prima la Campionatul European.