1
Finlanda
Pohjanpalo 59'

Asa am trait Danemarca - Finlanda 0-1

Meciul a fost reluat la ora 21:30 dupa evenimentul care l-a avut in prim plan pe Chistian Eriksen. Din fericire jucatorul danez a fost stabilizat la un spital din Copenhaga si chiar el le-a transmis colegilor sai ca ar vrea ca acestia sa continue meciul pentru el.

22:31

Final de meci. Finlanda obtine victoria pe terenul Danemarcei.

90'

Patru minute suplimentare pentru acest meci.

74'

RATARE
Hradecky apara primul penalty acordat la acest turneu final. Hojbjerg a executat slab!

72'

Anthony Taylor acorda lovitura de la 11 metri pentru Danemarca la caderea lui Poulsen in careul finlandez.

69'

Poulsen trimite si el peste poarta finlandeza. Nu reusesc danezii sa puna mingea pe poarta.

68'

Intre timp a inceput la Sankt Petersburg cealalta partida a Grupei B, Belgia - Rusia. Partida e live text aici.

67'

Danemarca ataca in gol, fara a pune prea mult in pericol poarta finlandeza.

59'

Gol Pohjanpalo!

Finlanda deschide scorul la prima minge trimisa spre si pe poarta Danemarcei. A fost o centrare din stanga si Pohjanpalo trimite cu capul in pamant, de unde balonul l-a surprins pe Schmeichel.

58'

Braithwaite trimite in careu, respinge de acolo O'Shaughnessy.

54'

Pukki cade in jumatatea daneza, nu se acorda nimic. In mod vizibil calitatea jocului este afectata de cele intamplate anterior.

51'

Jensen, jucatorul care l-a inlocuit pe Eriksen, suteaza peste poarta finlandeza.

51'

Sparv, capitanul Finlandei, vede cartonasul galben pentru un fault in propria jumatate.

47'

Lovitura de la colt pentru Danemarca. Centrarea il cauta pe Kjaer, resping finlandezii.

46'

A inceput repriza a doua. La Pro x sunt in continuare reclame pret de alte 26 de secunde.

21:36

Arbitrul englez Anthony Taylor pune capat oficial primei reprize. Jucatorii raman pe teren pentru un scurt moment de hidratare si schimbul de teren.

21:32

S-a reluat partida din minutul 41 cu o repunere de la margine a danezilor. Pana la urma nici nu mai conteaza cine va castiga acest meci. Tot ce conteaza este ca viata a invins si Christian Eriksen este stabil si constient intr-un spital din Copenhaga.

21:29
21:26

Jucatorii finlandezi i-au aplaudat pe colegii lor de competitie danezi la revenirea acestora pe teren. Meciul se va relua la ora 21:30 din minutul 41 al primei reprize, momentul cand centralul Anthony Taylor a oprit jocul pentru a permite medicilor sa intervina dupa caderea lui Christian Eriksen.

21:13

Partida va fi reluata pentru consumarea ultimelor patru minute din prima repriza, apoi va fi o scurta pauza de cinci minute pentru schimbarea terenului, urmand a incepe direct repriza a doua.

21:10

UPDATE: Federatia Daneza anunta ca meciul va fi reluat dupa ce jucatorii celor doua echipe au primit confirmarea ca Eriksen este bine. Un anunt confirmat si de UEFA. Asadar, partida va fi reluata!

21:04

Martin Schoots, agentul lui Eriksen, a declarat pentru televiziunea olandeza NOS ca a vorbit cu tatal jucatorului danez si ca acesta este stabil. Respira si poate vorbi.

20:53

Intre timp pe Parken din Copenhaga fanii finlandezi scandeaza "Christian", iar danezii raspund "Eriksen":

20:48

Se astepta din clipa in clipa anuntul UEFA cu privire la deznodamantul meciului Danemarca - Finlanda.

20:45

"Sunt sanse mari ca el sa supravietuiasca, pentru ca daca se intervine in primele trei minute, creierul este salvat. Este vorba probabil de o afectiune cardiaca nedescoperita la teste", a declarat Pompiliu Popescu, fostul medic al echipei nationale de fotbal a Romaniei.

20:39

Potrivit unui mesaj oficial din partea Federatiei Daneze de Fotbal, Eriksen este constient in spital unde este supus unor analize amanuntite.

20:29
20:29

Informatia este confirmata de UEFA care precizeaza ca Eriksen este intr-o stare stabila si a fost transportat la cel mai apropiat spital din Copenhaga.

20:25
20:25

Partida nu va fi reluata pana la ora 20:45, cel putin. Este o informatie neoficiala.

20:21

Potrivit celor de la beIN Sports Eriksen este in viata si a parasit stadion stabilizat de medici.

20:05

Agentia de stiri Europa Press anunta ca Eriksen a suferit un stop cardiorespirator, dupa ce s-a prabusit pe teren in minutul 43 al meciului Danemarca-Finlanda din Grupa B a EURO 2020. Pret de 15 minute personalul medical aflat la stadion a incercat sa-l resusciteze pe jucatorul danez in varsta de 29 de ani. Acesta a fost scos pe targa fiind in continuare in stare de inconstienta.

19:59
19:57

Partida este momentan suspendata. Toti jucatorii s-au retras in zona vestiarelor. O decizie va fi luata in minutele urmatoare, dar cel mai important este ca Eriksen sa fie bine!

45'

Christian Eriksen este scos de pe teren pe targa. Acesta este insotit de coechipierii sai.

45'
45'

Kjaer si Schmeichel sunt alaturi de partenera de viata a lui Eriksen. Aceasta nu-si poate stapani lacrimile. Inter timp jucatorii Finlandei se retrag la vestiare.

45'

Selectionerul danez se deplaseaza la locul unde Eriksen primeste ajutor de urgenta din partea medicilor. O liniste rece s-a lasat peste Parken.

45'

Se foloseste si defribilatorul. Eriksen ramane in continuare inert pe teren. Sunt momente dramatice. Arbitrul central discuta cu cei doi selectioneri la marginea terenului.

44'

Spectatorii aplauda, insa Eriksen ramane in continuare la pamant. Este resuscita cu masaj cardiac. Incredibil ce se intampla, jucatorii danezi fac un zid viu in jurul colegului lor.

43'

Probleme mari pentru Eriksen. S-a facut liniste pe Parken. Medicii au ajuns intr-un suflet la jucatorul danez. Eriksen ramane inert la teren. Se fac semne disperate sa intre targa pe teren.

40'
39'

Braithwaite suteaza pe langa poarta din 17 metri. Nicio emotie pentru portarul finlandez.

28'

Pukki, vedeta Finlandei, se resimte dupa un pumn in figura primit de la Christensen.

17'

Hradecky respinge in lateral sutul lui Eriksen.

8'

Faza fixa ramane fara rezultat. Un inceput energic de partida pe Parken din Copenhaga.

8'

Hradecky se opune golului la sutul lui Wind din afara careului. Corner pentru Danemarca.

6'

Finlanda evolueaza intr-un 5-3-2, in timp ce Danemarca propune un clasic 4-4-2.

5'

Emotii la poarta Finlandei dupa un corner al danezilor. Hradecky reuseste sa retina in cele din urma.

4'

Robin Lod (Finlanda) pentru o intrare asupra lui Braithwaite.

4'

Inceput mai bun de partida pentru Finlanda, una dintre cele doua debutante la EURO 2020 alaturi de Macedonia de Nord.

1'

Englezul Anthony Taylor a fluierat startul meciului. Danemarca a avut prima posesie.

18:59
18:58

DANEMARCA: 1 Schmeichel - 18 Wass, 4 Kjaer, 6 Christensen, 5 Maehle - 10 Eriksen, 23 Hojbjerg, 8 Delaney - 20 Poulsen, 19 Wind, 9 Braithwaite.

FINLANDA: 1 Hradecky - 4 Ti=olvio, 2 Arajuuri, 2 O'Shaughnessy - 22 Raitala, 8 Lod, 14 Sparv, 6 Kamara, 18 Uronen - 20 Pohjanpalo, 10 Pukki.

13:45

AVANCRONICA

Finlanda este o debutanta la un turneu final major. A doua la acest Campionat European alaturi de Macedonia de Nord.

Sase victorii in zece meciuri a obtinut Finlanda in preliminarii, fara gol primit in cele sase meciuri castigate.

Cu toate acestea, au primit zece goluri in urmatoarele patru meciuri.

Finlanda este fara victorie in ultimele sase meciuri (doua remize / patru infrangeri), pierzand ultimele trei partide la rand.

Teemu Pukki este vedeta echipei Finlandei, cu 10 goluri din cele 16 ale echipei marcate de el in preliminarii.

Scandinavii au castigat doar un meci din precedentele 22 de confruntari cu Danemarca, un 2-1 in februarie 2000, intr-un amical.

Danemarca s-a impus de 15 ori, sase meciuri s-au incheiat la egalitate.

Pentru Danemarca este a 9-a prezenta la un turneu final european si primul dupa editia 2012.

In 2004 danezii au ajuns in sferturile de finala, prima lor iesire din grupe dupa momentul castigarii titlului european in 1992.