1
0
Portugalia

Asa am trait Belgia - Portugalia 1-0

Duminica seara de la ora 22:00 am transmis live text in aceasta pagina duelul Belgia - Portugalia din optimile de finala al EURO 2020.

23:57

Final de partida. Belgia continua la EURO 2020 si va intalni Italia in sferturi. Portugalia merge acasa.

86'

Eden Hazard iese si el accidentat. A doua pierdere a Belgiei in acest meci. A intra Carrasco.

85'

Cristiano Ronaldo scoate doar un corner dupa o faza luata pe cont propriu.

82'

Courtois intervine la sutul lui Ruben Dias.

79'

Bruno Fernandes centreaza in careu pentru capul lui Andre Silva. Mingea zboara peste poarta belgiana.

73'

Cristiano Ronaldo suteaza in zid dintr-o lovitura libera.

60'

Portugalia mai insistenta in atac. Centrare din stanga si Joao Felix reia cu capul pe poarta. Retine Courtois.

58'

A doua mare ocazie ratata de Diogo Jota in acest meci. O faza creata de Cristiano Ronaldo.

47'

De Bruyne nu mai poate continua si va fi schimbare la belgieni. Intra Mertens in regim de urgenta.

46'

A inceput repriza a doua. Portugalia e obligata sa iasa la joc.

22:50
22:49

Felix Brych a pus capat primei reprize.

45'

Pahlinha suteaza mult peste poarta dupa o actiune prelungita a Portugaliei.

44'

De Bruyne acuza o accidentare si Palhinha se alege cu un galben. Intrare din spate, piciorul lui De Bruyne fiind prins ca intr-un cleste.

42'

Gol T.Hazard!

Belgia deschide scorul la primul sut pe poarta. Super executie din partea lui Thorgan Hazard. Un drept din afara careului care-l surprinde pe Rui Patricio.

37'

Lukaku patrunde vijelios pe contraatac si e oprit neregulamentar. Arbitrul e de alta parere.

35'

Pana acum Belgia n-a expediat niciun sut pe poarta. Doar doua suturi spre poarta lui Rui Patricio.

32'

Belgia continua jocul de pase in stilul Spaniei, echipa care si-a disputat cele trei meciuri grupa pe La Cartuja din Sevilla.

25'

Sut in forta trimis de Cristiano Ronaldo din lovitura libera. Respinge Courtois.

24'

Lovitura libera pentru Portugalia dintr-o pozitie buna pentru CR7.

20'

Offside la Cristiano Ronaldo.

13'

Cristiano Ronaldo n-a atins mingea deloc pana acum. Aproape am crede ca nu joaca in acest meci.

10'

Lukaku protejeaza balonul cu spatele la poarta, apoi intoarce pentru sutul lui Eden Hazard. Mingea s-a dus mult peste poarta.

9'

Meunier trimite in careu pentru Lukaku. Mingea ajunge in margine unde este recuperata. Belgienii continua atacul pozitional intr-un cor de fluieraturi din partea suporterilor portughezi.

7'

Belgienii pun mingea jos si incearca la randul lor sa-si puna in aplicare jocul.

5'

Accelerare a lui Renato Sanches in zona centrala. Acesta continua cu Jota in stanga, dar finalizarea acestuia lasa de dorit.

4'

Portugalia isi asuma mai mult posesia in debutul intalnirii. Belgia joaca la asteptare pentru moment.

1'

A inceput meciul de la Sevilla cu Belgia in posesie. Fondul sonor este dominat de suporterii portughezi.

21:09

ECHIPELE DE START

Belgia: Courtois, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen, Meunier, Tielemans, Witsel, Thorgan Hazard, De Bruyne, Eden Hazard, Lukaku.

Portugalia: Rui Patricio, Dalot, Pepe, Dias, Guerreiro, Sanches, Joao Palhinha, Joao Moutinho, Bernardo Silva, Ronaldo, Jota.

19:00

AVANCRONICA

Este prima intalnire a celor doua la un turneu final.

Portugalia este neinvinsa in ultimele cinci confruntari cu Belgia in toate competitiile, dupa ce pierduse cu 3-0 in septembrie 1989, un meci din calificarile pentru Cupa Mondiala din Italia 1990.

Sub comanda lui Roberto Martinez, Belgia a marcat in 56 din ultimele 58 de meciuri.

Portugalia a incasat sase goluri in cele trei meciuri din faza grupelor, cu unul mai multe decat in 2016, cand lusitanii au castigat trofeul.

In urma cu cinci ani Portugalia castiga EURO dupa ce a incheiat de asemenea pe locul trei in grupa.

De la Grecia in 2008, cele patru puncte obtinute de Portugalia reprezinta cea mai slaba “zestre” pentru o detinatoare a trofeului in faza grupelor.