2
0
Germania

Asa am trait Anglia - Germania 2-0

Am transmis live text in aceasta pagina super meciul Anglia - Germania din optimile de finala la EURO 2020.

20:51

Final de partida. Anglia merge in sferturile de finala.

86'

Gol Kane!

Anglia isi dubleaza avantajul prin Kane. Centrare din stanga si Kane pune capul pentru 2-0.

81'

Muller scapa singur cu portarul si trimite incredibil pe langa poarta. Ce ocazie pentru Germania!

76'

Gol Sterling!

Anglia deschide scorul prin Sterling. Reluare din sase metri la o centrare din stanga.

57'

Maguire intervine decisiv in fata lui Werner in interiorul careului englez.

48'

Pickford respinge peste poarta sutul in forta trimis de Havertz.

46'

19:47

Pauza pe Wembley din Londra.

45'

Muller trimite slab inapoi in propria jumatate, Sterling intercepteaza si patrunde in viteza. Dintr-un ricoseu norocos Kane e aproape de gol. Hummels intervine decisiv.

43'

Hummels se arunca in fata lui Kane si respinge cu capul in corner la centrarea lui Trippier.

42'

Kane obtine lovitura libera in duel cu Goretzka.

32'

Patrundere a lui Werner si un sut blocat de portarul Pickford.

27'

Centrare din dreapta si Maguire trimite cu capul pe langa poarta.

17'

Maguire reia pe poarta cu capul dupa o centrare din corner.

16'

Trepideaza Wembley la sutul lui Sterling blocat in extremis de Neuer. Prima ocazie pentru Anglia.

9'

Lovitura libera pentru nemti din marginea careului. Havertz suteaza in zidul englez.

1'

A inceput meciul de pe Wembley. Germania are prima posesie.

18:53

ANGLIA: Pickford; Walker, Stones, Maguire; Trippier, Phillips, Rice, Shaw; Saka, Sterling, Kane.

GERMANIA: Neuer, Ginter, Hummels, Rudiger, Kimmich, Goretzka, Kroos, Gosens, Havertz, Muller, Werner.

16:50

Istoria celor doua echipe la turneele finale majore:

1966, Cupa Mondiala: Anglia a castigat cu 4-2 in finala

1970, Cupa Mondiala, Germania a castigat cu 3-2 dupa prelungiri in sferturi

1990, Cupa Mondiala, Germania a castigat la 11 metri cu 4-3 in semifinale

1996, EURO, Germania a castigat la 11 metri cu 6-5 in semifinale

2000, EURO, Anglia a castigat cu 1-0 intr-o grupa din care a facut parte si Romania

2010, Cupa Mondiala, Germania a castigat cu 4-1 in optimi.

Aceasta va fi a 13-a confruntare pe Wembley intre Anglia si Germania. Patru din primele cinci meciuri au fost castigate de englezi, dar este fara victorie in ultimele sapte in fata nemtilor pe acest teren.

Pentru Anglia va fi meciul cu numarul 300 pe Wembley si al 77-lea in versiunea modernizata a acestui stadion de legenda.

Anglia nu a castigat niciodata un meci eliminatoriu la Campionatul European in timpul regulamentar (4 egaluri / 2 infrangeri). O singura data Anglia a castigat o partida eliminatorie din cele patru ajunse la 11 metri, contra Spaniei la EURO 96.

Germania a ajuns in semifinale cel putin la ultimele trei Campionate Europene.