EURO 2020

Italia si Tara Galilor calificate in optimi din Grupa A

Duminica seara a cazut cortina peste Grupa A la EURO 2020, o grupa castigata de Italia cu punctaj maxim.

Squadra Azzurra s-a impus in fata Tarii Galilor, cu 1-0, intr-un meci disputat pe Olimpico din Roma.

Partida a fost arbitrata de Ovidiu Hategan.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Pessina, in minutul 39, cu o deviere din interiorul careului la o minge sutata dintr-o lovitura libera.

Italia a mai avut o bara in repriza secunda, minutul 53, la sutul lui Bernardeschi din faza fixa.

Hategan a rupt echilibrul meciului eliminandu-l pe galezul Ampadou, in minutul 55, pentru o talpa urata la centrul terenului.

La 20 de ani si 279 de zile, Amapdou devine cel mai tanar jucator eliminat la un turneu final de Campionat European cu rosu direct.

Pentru Hategan este al doilea rosu acordat la EURO 2020, dupa ce in partida Polonia – Slovacia (1-2) l-a eliminat pe decarul polonez Krychowiak.

Italia egaleaza recordul de meciuri consecutive fara infrangere (30), record care data din anii 30.

Pentru Italia este al 11-lea meci castigat la rand si fara gol primit. O performanta cu adevarat demna de remarcat.

Elvetia, victorie cu Turcia la Baku

In cealalta partida a grupei, Elvetia n-a avut nicio problema in a se impune contra Turciei, cu 3-1.

Seferovic a deschis scorul, in minutul 6, cu un sut din afara careului la coltul lung.

Shaqiri avea sa dubleze avantajul elvetienilor, in minutul 26, cu un sut aproape de vinclu.

Turcia a redus din diferenta in partea secunda, minutul 62, prin Kahveci, acesta fiind primul gol la turneul final pentru echipa pregatita de Senol Gunes.

Sase minute mai tarziu Shaqiri refacea diferenta pe tabela in urma unui contraatac in flancul stang.