EURO 2020

Italia scufunda Anglia in lacrimi. Castiga finala EURO 2020 la loviturile de departajare

Asteptarea Angliei pentru un nou titlu major se prelungeste, dupa ce Italia a castigat titlul european pe Wembley din Londra in urma loviturilor de departajare. Dupa 90 de minute scorul a fost egal, 1-1, rezultat care s-a mentinut si dupa cele doua reprize de prelungiri.

Asa am trait Italia - Anglia in finala EURO 2020

Anglia deschisese scorul in minutul 2 prin Luke Shaw, jucator care a intrat in istoria Campionatului European pentru cel mai rapid gol marcat intr-o finala a competitiei.

Italia n-a reusit sa desfaca apararea Angliei intr-o prima repriza perfecta pentru oamenii lui Gareth Southgate.

Englezii au facut deliberat pasul inapoi in partea secunda si Italia a pus stapanire pe joc.

Golul care plutea in aer pe masura ce minutele treceau a venit in minutul 68 dupa o faza fixa de la coltul terenului.

Chiellini s-a luptat ca un leu in careul englez, iar micutul Verratti a reluat cu capul spre poarta. Pe respingere capitanul italin Bonucci a strecurat mingea in poarta.

Italia a continuat sa ramana mai prezenta in joc, englezii acuzand ca o lovitura in plex golul incasat.

De altfel, Anglia a ramas cu un singur sut pe poarta pana in minutul 120, cand centralul olandez Bjorn Kuipers a fluierat finalul meciului.

De la agonie la extaz

Italia a deschis loteria loviturilor de la 11 metri cu transformarea lui Berardi.

A urmat golul Angliei marcat de Kane, dupa care a venit prima ratare. Pickford a aparat sutul lui Belotti, pentru ca apoi Maguire sa aduca Anglia in avantaj.

Bonucci a inscris cu sansa pentru 2-2, in timp ce Rashford s-a pierdut in scheme trimitand lamentabil in bara.

Bernardeschi tranforma pentru 3-2 cu un sut pe centrul portii. Italia revenea in avantaj si profita de ratarea lui Sancho, jucator anticipat de portarul Donnarumma.

Pickford a tinut-o in viata pe Anglia la sutul lui Jorginho, dar englezii aveau nevoie de gol la lovitura lui Saka.

Tanarul jucator de doar 19 ani n-a rezistat presiunii si a trimis in bratele lui Donnarumma.

Astfel, Italia obtine titlul european pentru a doua oara in istorie, dupa izbanda din 1968.

A fost doar a doua finala de Campionat European decisa la 11 metri, dupa cea din 1976.

Pentru Italia este primul trofeu major dupa titlul mondial cucerit in 2006 pe pamant german.

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (Florenzi ‘118) – Barella (Cristante ’54), Jorginho, Verratti (Locatelli ’96) – Chiesa (Bernardeschi ‘86), Immobile (Berardi ’55), Insigne (Belotti ’91). Selecţioner: Roberto Mancini.

Anglia: Pickford – Walker (Sancho ‘120), Stones, Maguire –Trippier (Saka ’71), Phillips, Rice (Henderson ’74, Rashford ‘120), Shaw – Mount (Grealish ’99) – Sterling, Kane. Selecţioner: Gareth Southgate.

Arbitri: Bjorn Kuipers – Sander van Roekel, Erwin Zeinstra.