EURO 2020

Italia in semifinale la EURO 2020 dupa 2-1 cu Belgia

Cel mai tare duel din sferturile EURO 2020 a fost transat de Italia inca din primele 45 de minute ale meciului de la Munchen.

Barella a deschis scorul in minutul 32 dupa o minge pierduta de belgieni in preajma propriului careu.

Un gol marcat de italieni dupa doua ocazii ale Belgiei, faze la care portarul Donnarumma s-a dovedit decisiv in fata lui De Bruyne si Lukaku.

La 0-0, in minutul 14, Italia a avut un gol anulat pentru offside la Bonucci dupa o centrare din lovitura libera.

Finalul primei reprize a adus alte doua goluri, cate unul in fiecare poarta.

Insigne a dublat avantajul Italiei cu un sut spectaculos aproape de vinclu dupa o faza personala de toata frumusetea.

Cateva zeci de secunde mai tarziu Belgia a obtinut un penalty la duelul dintre Doku si Di Lorenzo.

Lukaku a transformat de la punctul cu var si la pauza Italia intra in avantaj minim.

Un avantaj de care Squadra Azzurra a tinut cu dintii in partea secunda in cel mai pur stil italienesc.

Spinazzola a fost eroul Italiei, in minutul 61, cand a respins incredibil din fata lui Lukaku la o centrare a lui De Bruyne.

Acelasi Spinazzola a parasit terenul accidentat pe targa, in minutul 79.

Italia a tras de timp cat a putut pe finalul meciului pe principiul machiavelic “scopul scuza mijloacele”.

Belgia: Courtois - Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Meunier (Chadli '69/Praet '74), Tielemans (Mertens '69), Witsel, T. Hazard - De Bruyne, Lukaku, Doku. Selecţioner: Roberto Martinez.

Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola (Emerson '79) - Barella, Jorginho, Verratti (Cristante '74)- Chiesa (Toloi '90) Immobile (Belotti '74), Insigne (Berardi '79). Selecţioner: Roberto Mancini.

Arbitrul confruntării a fost slovenul Slavko Vincic.