EURO 2020

Italia – Elvetia, derby-ul Grupei A. Echipa lui Mancini poate deveni prima calificata in optimi

Dupa 3-0 in primul meci contra Turciei, Squadra Azzurra poate obtine calificarea in optimile de finala in eventualitatea unui succes cu Elvetia, miercuri seara, de la 22:00, pe Stadio Olimpico.

Cotele oferite de BETANO
Italia – 1.69 | Egal – 3.87 | Elvetia – 6.60

Italia e pe cai mari dupa 28 de meciuri fara infrangere si dupa ce a aratat in primul meci se inscrie pe lista favoritelor la castigarea EURO 2020.

O presiune in plus pe care selectionerul Roberto Mancini o accepta ca normala.

“Sunt increzator. Avem o echipa excelenta care nu poate decat sa imbunatateasca jocul”, a spus acesta.

Italia poate miza din nou pe mijlocasul la inchidere Marco Verratti, absent in meciul cu Turcia din cauza unei accidentari la genunchi, dar presa italiana anunta ca e putin probabil ca acesta sa inceapa din primul minut.

Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka si Fabian Schar sunt toti apti sa apere culorile Elvetiei.

Italia n-a primit gol in ultimele noua meciuri in toate competitiile, insemnand 875 de minute.

Victoria pentru Italia este sinonima cu asigurarea locului in optimile de finala.

Cu toate acestea, statistica nu e de partea italienilor. Acestia au castigat primele doua meciuri la un Campionat European doar in doua ocazii din cele noua participari, in 2000 si 2016.

Elvetia vine dupa nu mai putin de patru egaluri consecutive la turneele finale de Campionat European. Nicio alta echipa n-a inregistrat mai multe remize la rand in aceasta competitie.

Ultima oara cand s-au intalnit Elvetia si Italia au remizat fara goluri pe 9 iunie 1999.

Echipele probabile

Italia: Donnarumma, Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola, Barella, Jorginho, Locatelli, Berardi, Immobile, Insigne.

Elvetia: Sommer, Elvedi, Akanji, Schar, Mbabu, Xhaka, Freuler, Rodriguez, Shaqiri, Embolo, Seferovic.

Meciul de la Roma va fi arbitrat de o brigada din Rusia, cu Sergei Karasev la centru.