EURO 2020

Elvetia – Spania, primul sfert de finala la EURO 2020

Sankt Petersburg gazduieste, vineri, de la ora 19:00, primul sfert de finala la EURO 2020, partida Elvetia – Spania.

Cotele oferite de FORTUNA
Elvetia – 6.00 | Egal – 3.85 | Spania – 1.68

Elvetia a furnizat surpriza optimilor de finala, eliminand Franta pe Arena Nationala din Bucuresti in singurul meci de pana acum la EURO 2020 decis la loviturile de departajare.

Condusa cu 3-1 in minutul 75, Elvetia a avut puterea sa egaleze si sa trimita meciul in prelungiri.

De prelungiri a avut parte si Spania in meciul cu Croatia cand, de asemenea, a fost egalata de la 3-1. In cele din urma tripla campioana europeana a transat disputa in 120 de minute, cu 5-3.

Meciul de vineri seara va fi primul intre Elvetia si Spania la un Campionat European.

Precedentele trei dispute la turneul final au avut loc in 1966, 1994 si 2010 la Cupa Mondiala. Spania s-a impus in primele doua partide, in timp ce Elvetia a castigat ultima intalnire.

Spania a pierdut doar una din precedentele 22 de intalniri cu Elvetia in toate competitiile, castigand 16 meciuri si remizand in alte cinci. Singura infrangere dateaza de la Cupa Mondiala din 2010, in Africa de Sud, cand Spania avea sa castige titlul mondial.

Pentru Elvetia este a patra aparitie intr-un sfert de finala la un turneu final si prima la Campionatul European.

Elvetia a pierdut precedentele trei meciuri in sferturi la un turneu final, ultima oara contra Austriei, in 1954.

Trei goluri a marcat Elvetia in fiecare dintre ultimele doua meciuri la EURO 2020.

Spania a devenit prima echipa in istoria Campionatului European care a marcat cinci goluri in doua meciuri consecutive.

Echipele probabile

Elvetia (3-5-2): Sommer; Elvedi, Akanji, Rodriguez; Widmer, Freuler, Zakaria, Zuber; Shaqiri; Embolo, Seferovic;

Spania (4-3-3): Unai Simon; Azpilicueta, Eric Garcia, Laporte, Jordi Alba; Koke, Busquets, Pedri; Sarabia, Morata, Ferran Torres.

Meciul va fi arbitrat de Michael Oliver din Anglia.