EURO 2020

Doua de 2-2 in ultimele meciuri din Grupa F. Ungaria, singura eliminata dupa ce a condus Germania de doua ori la Munchen. Franta vine la Bucuresti in optimi!

Faza grupelor la EURO 2020 s-a incheiat, miercuri seara, cu doua meciuri extrem de spectaculoase incheiate in cele din urma la egalitate cu acelasi scor 2-2.

Asa am trait Portugalia – Franta si Germania – Ungaria. Final nebun in Grupa F

Franta si Portugalia s-au infruntat la Budapesta intr-o reeditare a finalei Campionatului European precedent din 2016.

Un meci cu trei lovituri de la 11 metri, doua dintre acestea fiind transformate de Cristiano Ronaldo.

Portugalia a deschis scorul, pentru ca apoi Franta sa intoarca rezultatul prin dubla lui Karim Benzema.

Francezii au mai avut o bara la sutul lui Paul Pogba respins cu dificultate de portarul Rui Patricio.

In prelungirile partidei “cocosii” au mai solicitat o lovitura de la 11 metri, insa VAR-ul a decis ca faza a fost in limitele regulamentului.

In cealalta partida Ungaria a jucat de toti banii meciul cu Germania si a condus in doua randuri fosta campioana mondiala chiar la Munchen.

Szalai a deschis scorul devreme, Germania egaland prin Havertz in partea secunda.

Dupa doar doua minute Ungaria revenea in avantaj prin Schafer dupa o pasa de peste 30 de metri.

Aflata in pericol de eliminare, Germania a obtinut in extremis egalarea prin Goretzka, in minutul 84.

Franta castiga Grupa F, cu 5 puncte, si va veni pe Arena Nationala din Bucuresti pentru confruntarea cu Elvetia din optimile de finala.

Germania merge pe Wembley pentru un duel legendar cu Anglia, in timp ce Portugalia va intalni Belgia.