EURO 2020

Cehia le-a stricat petrecerea scotienilor. 2-0 pe Hampden Park din Glasgow cu un gol de la centrul terenului

Patrick Schick a marcat o dubla in victoria obtinuta de Cehia, cu 2-0, luni dupa-amiaza, pe terenul Scotiei, intr-o partida din Grupa D a EURO 2020.

Un succes conturat dupa golurile marcate de Patrik Schick, in minutele 42 si respectiv 50.

Prima reusita a fost una cu capul dupa o centrare din partea dreapta. Schick a plasat lovitura in dreapta portarului Marshall.

Acesta din urma va avea multe cosmaruri dupa al doilea gol al lui Schick, unul marcat de jucatorul ceh cu un sut din apropierea centrului terenului.

Totul a pornit de la o minge pierduta de scotieni in atac, cehii declansand contraatacul rapid. Schick l-a observat pe Marshall iesit din poarta si l-a surprins pe acesta cu o executie de generic.

Un gol al doilea incasat de scotieni dupa ce acestia incepusera extrem de energic partea secunda in cautarea egalarii.

Partida de pe Hampden Park a fost una extrem de intensa, cu actiuni la ambele porti.

In prima repriza fiecare echipa a trecut pe langa deschiderea scorului. Mai intai cehii prin sutul lui Schick din minutul 15, cand Marshall a oferit o parada de zile mari.

Apoi, la cealalta poarta, fundasul Robertson l-a intins serios pe Vaclik cu un sut din actiune.

In debutul partii secunde scotienii au avut o bara transversala la sutul lui Hendry, in minutul 48.

Aceasta dupa ce Marshall blocase in extremis sutul lui Darida.

In minutul 49 portarul ceh a blocat in extremis mingea trimisa de propriul coechipier Kalas si pe care scria autogol.

Pentru Scotia acesta a fost primul meci la un turneu final major dupa 23 de ani.

Finalista la editia din 1996, Cehia se anunta o nuca tare in aceasta Grupa D din care mai fac parte Anglia si Croatia.

Anglia a invins Croatia in primul meci al grupei.

Scoţia: Marshall - Cooper, Hendry (McGregor '67), Hanley - O'Donnell (Forrest '79), McTominay, McGinn, Armstrong (Fraser '67), Robertson - Christie (Adams '46), Dykes (Nisbeth '79). Selecţioner: Steve Clarke;

Cehia: Vaclik - Coufal, Celustka, Kalas, Boril - Kral (Holes '67), Soucek - Masopust (Vydra '72), Darida (Sevcik '87), Jankto(Hlozek '72) - Schick (Krmencik '87). Selecţioner: Jaroslav Silhavy.

Meciul a fost arbitrat de germanul Daniel Siebert.