EURO 2020

Cehia – Danemarca, un sfert de finala deschis oricarui rezultat

Stadionul Olimpic din Baku isi ia adio de la EURO 2020 cu sfertul de finala dintre Cehia – Danemarca, un meci putin anticipat inainte de startul competitiei.

Cotele oferite de FORTUNA
Cehia – 3.80 | Egal – 3.20 | Danemarca – 2.22

Danemarca a inceput turneul cu doua infrangeri si acum lupta pentru calificarea in semifinale.

Antrenorul Kasper Hjulmand este de parere ca pentru danezi “este o sansa pe care am putea sa n-o mai avem niciodata”.

Danezii au marcat cate patru goluri in ultimele doua meciuri, contra Rusiei in grupa si impotriva Tarii Galilor in optimile de finala.

Cehia a ajuns in sferturi dupa eliminarea Olandei, cu 2-0, iar atacantul Patrick Schick tinteste titlul de golgeter al turneului final.

Doua echipe care pe langa calitatile fotbalistice ale jucatorilor au aratat pana acum ca poseda si un spirit pozitiv deosebit.

La cehi revine capitanul Vladimir Darida, dar si suspendatul Jan Boril.

In echipa Danemarcei va reveni atacantul Yussuf Poulsen dupa o accidentare, insa ramane de vazut daca il va scoate din echipa pe Kasper Dolberg, marcatorul unei duble cu Olanda.

Aceasta este a treia confruntare intre Cehia si Danemarca la un Campionat European.

Cehii au castigat precedentele doua intalniri, 2-0 in grupe la EURO 2000 si 3-0 in sferturile de finala din 2004.

Cinci din ultimele sase meciuri intre cele doua echipe s-au incheiat la egalitate, inclusiv cea mai recenta dintre acestea, un amical in noiembrie 2016.

Echipele probabile

Cehia: Vaclik; Coufal, Celustka, Kalas, Kaderabek; Holes, Soucek; Masopust, Barak, Sevcik; Schick.

Danemarca Schmeichel; Christensen, Kjaer, Vestergaard; Wass, Hojbjerg, Delaney, Maehle; Braithwaite, Dolberg, Damsgaard.

Meciul va fi arbitrat de o brigada din Olanda, cu Björn Kuipers la centru.