EURO 2020

Campioana mondiala Franta pierde surprinzator in Turcia. Cel mai slab meci din ultimul deceniu!

Rezultat soc in preliminariile EURO 2020, cu Turcia care invinge pe teren propriu Franta, detinatoarea titlului mondial.

Turcia s-a impus, cu 2-0, pe Torku Arena din Konya, intr-un meci din Grupa H, prin golurile marcate de Kaan Ayhan si Cengiz Under.

Primul a marcat cu o lovitura de cap in minutul 30, pentru ca Under sa puncteze chiar inaintea pauzei cu un sut din interiorul careului.

Turcia continua startul perfect de preliminarii si ajunge la noua puncte din tot atatea posibile, in timp ce Franta ramane cu sase puncte dupa aceasta prima infrangere la egalitate cu Islanda.

Franta a aratat dezamagitor in meciul de la Konya pentru prima data in ultimii zece ani fara sut pe spatiul portii!

Etapa urmatoare calculele se pot complica in Grupa H, Franta urmand a juca in Andorra, in timp ce Islanda si Turcia anunta un duel de zile mari la Reykjavik.