EURO 2020

Belgia intoarce spectaculos scorul la Copenhaga. 2-1 cu Danemarca in Grupa B

Echipa Belgiei confirma startul bun de EURO 2020 si obtine a doua victorie in Grupa B, scor 2-1, dupa ce Danemarca deschisese scorul.

Yussuf Poulsen a marcat al doilea cel mai rapid gol din istoria Campionatul European in minutul 1 si 39 de secunde.

Un avantaj de care Danemarca a tinut pana dupa pauza, cand Belgia a mizat pe Kevin De Bruyne, jucator aflat la prima aparitie in teren la EURO 2020.

Mijlocasul legitimat la Manchester City a pasat decisiv pentru golul egalizator marcat de Thorgan Hazard, dupa o faza creata de sprintul lui Romelu Lukaku in minutul 55.

De Bruyne a marcat apoi golul victoriei Belgiei in minutul 70 cu un sut in forta de pe linia careului de 16 metri.

Belgia acumuleaza sase puncte si devine a doua echipa calificata matematic in optimi, dupa Italia in Grupa A.

Pentru belgieni este a patra calificare consecutiva in fazele superioare ale unui turneu final, dupa CM 2014, EURO 2016 si CM 2018.

Belgia este neinvinsa in ultimele 11 meciuri si ajunge la 29 de goluri marcate. Cinci dintre acestea au fost reusit deja la EURO 2020.

Pentru Belgia urmeaza meciul cu Finlanda, in timp ce Danemarca va primi vizita Rusiei.

Danemarca: Schmeichel - Christensen, Kjaer, Vestergaard (Skov Olsen '85), Maehle - Wass (Stryger Larsen '62), Hojbjerg, Delaney (Jensen '72) - Braithwaite, Poulsen (Norgaard '62), Damsgaard (Cornelius '72). Antrenor: Kasper Hjulmand;

Belgia: Courtois - Alderweireld, Denayer, Vertonghen - Meunier,  Tielemans, Dendoncker (Witsel '59), T. Hazard (Vermaelen '90+4) - Mertens (De Bruyne '46), Lukaku, Carrasco (E. Hazard '59). Antrenor: Roberto Martinez.

Caronaşe galbene: Waas '59, Damsgaard '69, Jensen '82 / T. Hazard '90+4.

Arbitru: Bjorn Kuipers (Olanda).