EURO 2020

Austrie scrie istorie la Bucuresti. Dupa 39 de ani se califica in faza eliminatorie la un turneu final

Intr-un meci decisiv pentru calificarea in optimile de finala disputat pe Arena Nationala din Bucuresti, Austria a invins Ucraina, cu 1-0, si a obtinut locul al doilea in Grupa C la EURO 2020.

Cele mai importante faze ale meciurilor decisive din Grupa C

Unicul gol al meciului a fost marcat de Baumgartner in minutul 20 cu o deviere din interiorul careului dupa o centrare din corner.

Ucraina avea nevoie de un egal pentru a obtine locul doi si intreaga tactica a lui Andrey Shevchenko a parut construita in jurul acestui obiectiv.

Dupa primirea golului Ucraina a parut o echipa fara orizont in fata ofensiva, in timp ce Austria a continuat sa practice jocul ofensiv pus in practica de la primul fluier al centralului Cunyet Cakir.

Austria a inceput super ofensiv cu patru lovituri de la colt in primele 14 minute ale meciului.

Cea mai importanta faza a Ucrainei a venit in minutul 28 la o minge respinsa in fata de portarul austriac.

In minutul 41 austriecii au ratat de putin desprinderea pe contraatac prin Laimer.

Austria incheie Grupa C pe locul secund, cu 6 puncte, si va juca in optimile de finala cu Italia, de departe cea mai in forma echipa de la acest EURO 2020.

Va fi a 38-a confruntare intre Italia si Austria. Doar contra Elvetiei (59) si Frantei (39) italienii au disputat mai multe meciuri internationale.

Austria nu a mai depasit faza grupelor la un turneu final de la Mondialul din 1982!

Ucraina ramane cu trei puncte si asteapta cu sanse reduse ultimele meciuri din etapa a 3-a pentru a vedea daca prinde unul dintre cele patru locuri pentru optimi.

Macedonia de Nord – Olanda 0-3

In cealalta partida a grupei, Olanda a facut spectacol la Amsterdam in meciul cu Macedonia de Nord, scor 2-0.

Depay si Wijnaldum de doua ori au marcat golurile pentru a treia victorie olandeza la EURO 2020.

Este pentru a treia oara in istoria participarilor la Campionatul European cand Olanda castiga toate cele trei meciuri fin faza grupelor. S-a mai intamplat in 2000 si 2008.

Meciul disputat pe Johan Cruyff Arena a fost arbitrat de o brigada romaneasca cu Istvan Kovacs la centru.