EURO 2020

Anglia, victorie record in sferturi la EURO 2020

Nationala Angliei s-a calificat in semifinalele EURO 2020 dupa 4-0 cu Ucraina in cea mai categorica victorie obtinuta vreodata la Campionatul European.

Meciul de la Roma a inceput practic de la 1-0 pentru Anglia, dupa ce Kane a deschis scorul in minutul 4.

Ucraina a echilibrat apoi disputa si a avut cateva actiuni promitatoare, cea mai importanta ocazie a est-europenilor venind in minutul 17 la patrunderea lui Yaremchuk. Sutul acestuia a fost blocat de portarul Pickford.

Anglia a transat disputa in primele cinci minute ale partii secunde.

Maguire a dublat avantajul Albionului in minutul 46, pentru ca patru minute mai tarziu Kane sa-si treaca in cont dubla.

Zarurile erau asadar aruncate din minutul 50, dar englezii au mai punctat o data prin Henderson dupa o faza fixa de la coltul terenului, in minutul 63, pentru cea mai categorica victorie obtinuta vreodata la un Campionat European.

Anglia ajunge in semifinale dupa ce a castigat patru meciuri din cinci, fara infrangere si fara gol primit.

Va intalni Danemarca pe teren propriu la Londra, o echipa care s-a calificat in semifinale dupa ce a pierdut primele doua meciuri, ceea ce constituie o premiera.

Italia si Spania se vor duela pe 6 iulie in prima semifinala.

Meciul Anglia – Danemarca e programat o zi mai tarziu.

Ucraina: Bushchan – Zabarni, Krivţov (Tsigankov ’35), Matvienko – Karavaev, Sidorciuk (Makarenko ’64), Zincenko, Mikolenko – Iaremciuk, Şaparenko, Iarmolenko. Selecţioner: Andrei Şevcenko.

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw (Trippier ’65) – Rice (Henderson ’57), Phillips (Bellingham ’65) – Sancho, Mount, Sterling (Rashford ’65) – Kane (Calvert-Lewin ’73). Selecţioner: Gareth Southgate.

Arbitru: Felix Brych.