EURO 2020

Anglia merge in optimi de pe primul loc in Grupa D

Victorie obtinuta de Anglia in meciul cu Cehia, scor 1-0, marti seara, in ultima etapa din Grupa D la EURO 2020.

Unicul gol al meciului disputat pe Wembley din Londra a fost marcat Sterling, in minutul 12, cu o lovitura de cap dupa o faza prelungita de atac.

Sterling trimisese in bara in minutul 2 al intalnirii.

Cehii au incercat sa reactioneze pana la pauza, dar tot Anglia a ratat o ocazie de gol prin Kane, in minutul 26.

Holes (min.28) si Soucek (min.36) au ratat doua bune ocazii de gol pentru cehi.

Pe final de partida Anglia a avut un gol anulat pentru offside la Henderson.

Ultima sansa le-a apartinut cehilor la sutul lui Kral peste poarta.

Anglia castiga Grupa D (7 puncte) si va juca in optimi cu ocupanta locului secund din Grupa F. Meciul va avea loc in 29 iunie, pe arena Wembley.

In cealalta partida a grupei, Croatia a invins Scotia pe Hampden Park din Glasgow, cu 3-1.

Vlasic a deschis scorul in minutul 17 cu un sut din interiorul careului.

Cu doua minute inaintea pauzei McGregor a restabilit egalitatea cu un sut din marginea careului.

La zece minute dupa pauza croatul Kramaric a scapat singur cu portarul si a trimis in Marshall.

Modric a readus Croatia la conduere, in minutul 62, cu un super sut din marginea careului.

Perisic avea sa dubleze apoi avantajul Croatiei cu o deviere de cap la coltul lung dupa un corner, in minutul 77.

Este doar pentru a treia oara cand Croatia marcheaza trei goluri la un meci de la Campionatul European, dupa 3-0 cu Danemarca la EURO 96 si 3-1 cu Irlanda la EURO 2012.

Anglia, Croatia si Cehia vor continua competitia in optimile de finala. Scotia este eliminat din competitie.

Scotia ramane fara calificare in faza eliminatorie a unui turneu final, dupa trei participari la EURO si opt prezente la Cupa Mondiala.