Echipa Nationala

Tricolorii mici au pierdut cu Olanda in debutul calificarilor pentru EURO 2017

Nationala sub 19 ani a Romaniei a debutat cu stangul la turneul de calificare pentru Campionatul European de peste un an.

Tricolorii au fost invinsi de Olanda, cu 2-1, dupa ce au deschis scorul in debutul meciului prin Adrian Petre (min.14).

Acesta a inscris dupa o centrare a lui Dragomir din corner si o deviere a lui Ianis Hagi respinsa in fata de portarul olandez.

Batavii au intors scorul prin doua goluri marcate in ultimele doua minute ale primei reprize prin Bijleveld si Dilrosun. Acesta din urma a trimis in transversala la ultima faza a meciului.

Antrenorul Costel Enache a inceput meciul in urmatoarea formula:

12. Udeanu - 2. Capusa, 5. Pascanu, 13. Ciobotariu, 15. Kilyen - 6. Oaida, 16. Vl. Dragomir - 7. Grecu, 10. Hagi (cpt.), 11. Fl. Coman - 9. Ad. Petre.

Rezerve au fost: 1. A. Vlad - 3. Negrea, 4. C. Dima, 18. Tarsa, 14. Man, 8. A. Ciobanu, 17. S. Draghici.

Romania va mai juca impotriva Norvegiei si selectionatei Statului San Marino. Scandinavii au castigat meciul cu modesta echipa sanmarineza, cu 9-0.