Echipa Nationala

Totul despre Austria – Romania. Nu i-am mai invins de 34 ani!

Austria si Romania se infrunta, luni seara, in etapa secunda din Grupa 1 in Liga B din Liga Natiunilor.

Victorie Austria
Egal
Victorie Romania

Daca nu aveti deja un cont la Casa Pariurilor, o puteti face aici

Aceasta este a 11-a confruntare intre cele doua formatii si prima dupa opt ani.

Ultima oara Austria si Romania au jucat intr-un amical la Innsbruck, pe 5 iunie 2012, incheiat la egalitate, scor 1-1.

Trei jucatori din lotul actual al Romaniei au evoluat si atunci. Este vorba de Tatarusanu si Chiriches ca titulari, in vreme de Maxim a intrat in minutul 85.

Romania n-a mai invins Austria de 34 de ani, mai precis de la acel 4-0 obtinut pe stadionul “Steaua” in preliminariile EURO 1988.

Cele doua reprezentative s-au mai intalnit la nivel oficial ultima oara in preliminariile Cupei Mondiale din 2010.

Austria ne-a invins cu 2-1 pe 1 aprilie 2009 chiar la Klagenfurt, locul meciului de luni seara.

La retur, pe Ghencea, meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1, in 9 septembrie 2009.

Meciul de luni seara va fi arbitrat de o brigada din Suedia, cu Glenn Nyberg la centru. Un arbitru de doar 31 de ani.

Acesta are în palmares doar 7 partide internaționale la nivel de echipe naționale de seniori!

Singura experiență cu o echipă românească vine de la nivel de club, Nyberg arbitrând partida Dinamo Minsk – CFR Cluj 1-0 din 2014, Europa League.

Arbitri asistenți vor fi conaționalii săi Mahbod Beigi și Andreas Soderqvist, iar al patrulea oficial, tot din Suedia, a fost delegat Mohammed Al-Hakim.

Austria a inceput Liga Natiunilor cu victorie in Norvegia, scor 2-1.

Romania a remizat pe teren propriu cu Irlanda de Nord, 1-1, dupa ce am avut avantaj pe tabela si om in plus mai mult de o repriza, fiind egalati in minutul 86.