Echipa Nationala

Tineretul s-a impus fara probleme in fata Maltei

Nationala sub 21 de ani a Romaniei a castigat de o maniera categorica partida cu Malta disputata la Giurgiu in preliminariile Campionatului European din 2021.

Asa am trait Romania - Malta la tineret

Victoria a fost asigurata inca din prima repriza, cand tricolorii mici au marcat de patru ori.

Matan, Man cu o dubla si Ganea au marcat pentru echipa Romaniei, una condusa de pe margine de Mihai Stoichita, directorul tehnic al FRF.

Acesta nu a mai stat pe banca la un meci oficial din 20 decembrie 2015 cand pregatea Petrolul Ploiesti.

La 3-0 Romania a ramas in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Baluta, jucator trimis la cabine pentru cumul de cartonase galbene in minutul 34.

Tricolorii au punctat doua minute mai tarziu pentru 4-0 prin Ganea la capatul unui contraatac.

Dupa pauza Malta a profitat de o eroare in apararea Romaniei si a marcat golul de onoare prin Elouni in minutul 51.

Danemarca a invins Finlanda pe teren propriu intr-un alt meci din grupa noastra, cu 2-1.

Inaintea meciului direct dintre Romania si Danemarca, partida programata la Ploiesti in noiembrie, diferenta dintre cele doua echipe este de sase puncte in favoarea nordicilor.

Romania nu mai poate castiga grupa, dar poate ajunge la turneul final direct de pe locul al doilea. Conditia este sa invingem Danemarca, revansandu-ne pentru infrangerea din primul meci al acestei campanii de calificare.

Ne amintim cum am pierdut la Aalborg cu 2-1, dupa ce Coman a ratat o lovitura de la 11 metri la ultima faza a meciului.

Cu un punct acolo si cu cel putin un altul in meciul de la Kiev altfel ar fi aratat clasamentul acum.

România: Aioani – Vlădoiu, R. Drăguşin, T. Băluţă, Haruţ – Olaru (moruţan '77), M. Marin, A. Ciobanu (Itu '82) – Man (Drăguş '60), G. Ganea (Chindiş '46), Măţan (Petrila '60). Antrenor Mihai Stoichiţă;

Malta: Formosa – Gauci, O. Spiteri (Faruggia '46), Camilleri, Borg (Vella '73) – Scicluna, M. Spiteri, Attard (Fenech '46), McKay (Ghio '80)  – 7. Friggieri, Elouni. Selecţioner: Silvio Vela.

Cartonaşe galbene: Băluţă '25 şi '34, G. Ganea '44, Olaru '56 / Camilleri '23, McKay '37.

Cartonaş roşu: Tudor Băluţă '34

Arbitri: Visar Kastrati - Besnik Morina şi Imran Kabashi - Alban Shala (Kosovo).