Echipa Nationala

Romania U19 a debutat cu un egal in preliminariile Campionatului European

Nationala sub 19 ani a Romaniei a ratat victoria in primul meci din grupa de calificare la turneul final european din 2019.

Tricolorii mici au remizat cu Bulgaria, scor 1-1, fiind egalati in minutul 90+8 de un super sut prins de bulgarul Mitkov de la mare distanta.

Romania deschisese scorul in minutul 15 printr-un penalty transformat de Mihaila, jucatorul Craiovei revenit pe teren dupa socul trait in Liga 1 Betano in meciul cu Poli Iasi.

Au evoluat pentru nationala Romaniei:

Cristea – A. Rus, Ehmann (Leca, 40′), Manolache, S. Şerban – M. Şerban, Chiriac (Toma, 78′) – Petrila, Sefer, Mihăilă – Stoica (Baicu, 56′).

Grecia a invins Gibraltar, cu 4-0, in cealalta partida a grupei.

Romania va intalni Grecia pe 17 noiembrie si Gibraltar trei zile mai tarziu.

Primele doua echipe din grupa se califica in Turul de Elita, faza finala a calificarilor.

La Campionatul European programat anul viitor in Armenia se califica doar opt echipe.