Echipa Nationala

Romania tine piept Portugaliei la tineret

Sursă foto: FRF.ro

Nationala de tineret sub 21 de ani a Romaniei a obtinut un punct, vineri seara, in duelul cu Portugalia din Grupa 8 de calificare la Campionatul European din 2019. Meciul a fost live text in aceasta pagina.

Lusitanii au deschis scorul la prima ocazie prin Goncalves cu un sut la coltul lung dupa o actiune rapida de atac dezvoltata in partea dreapta.

Un minut mai tarziu Portugalia a trecut pe langa golul doi prin varful Jota la capatul unui contraatac pornit de la o minge pierduta de tricolori in jumatatea adversa.

Romania a replicat imediat prin Ianis Hagi, al carui sut din afara careului a fost respins in extremis in corner de portarul Pereira.

Tricolorii au iesit mai decisi de la cabine si au pus presiune la poarta Portugaliei, cea mai mare ocazie fiind ratata de acelasi Hagi pe contraatac.

In cele din urma egalarea a fost adusa de Man, jucatorul de la FCSB finalizand cu un sut la coltul scurt.

“Am intalnit o echipa foarte buna, cu jucatori de calitate. Ma bucur ca am marcat, inseamna enorm pentru mine. Acest punct ne mentine acolo in fata”, a spus marcatorul Man.

“Un meci foarte greu. In ultimele minute am avut crampe musculare, in conditiile in care vin dintr-un campionat puternic si am jucat ultimele 6-7 meciuri aproape toate minutele”, a adaugat si Razvan Marin.

Pentru Romania urmeaza peste patru zile o deplasare dificila in Tara Galilor, ultimul al anului pentru nationala de tineret.