Echipa Nationala

Romania s-a crezut cu sacii in caruta, dar pierde doua puncte cu Ungaria

Romania a incheiat la egalitate, scor 1-1 impotriva Ungariei, al doilea joc din cadrul preliminariilor pentru EURO 2016. Tricolorii au controlat jocul in cea mai mare parte a sa, concretizand prin Raul Rusescu in ultimele secvente ale primei reprize. Piturca a solicitat retragerea in partea secunda, iar faultul stupid al lui Chipciu, din minutul 81, a condus la pierderea a doua puncte importante in economia calificarii directe la turneul final din Franta. Maghiarii au marcat la prima faza la care au scos capul si au fost la un pas sa inscrie si pentru 2-1.

Nici bine nu a fluierat scotianul William Collum startul partidei ca Victor Piturca a fost pus in situatia nefericita de a efectua o inlocuire neprevazuta dupa accidentarea lui Dorin Goian. Fostul stelist Florin Gardos i-a luat locul, in minutul 5.

Alexandru Maxim a aparut la finalizare, in minutul 15, cu un sut imprecis din interiorul careului, la capatul unei faze in care a dejucat perfect iesirea la ofsaid a maghiarilor.

[news-109991]

Cinci minute mai tarziu, Rat l-a incalzit pe veteranul din poarta Ungariei cu un sut de antrenament de la peste 20 de metri.

Prima parte nu a abundat in faze de poarta, in conditiile in care cele doua combatante nu au lasat una alteia spatii libere in defensiva. Cu zece minute inainte de pauza, Dragos Grigore nu a reusit sa cadreze dupa o lovitura de cap din zona punctului cu var.

[news-109987]

Tabela a ramas intacta pana in minutul 45, desi Juhasz a inscris cu capul din apropiere la unul dintre putinele momente in care oaspetii au venit in jumatatea noastra cu toti jucatorii de camp. Brigada scotiana a observat bine pozitia afara din joc in care se afla aparatorul maghiar, anulandu-i reusita.

In minutul 45, Sanmartean si-a continuat prestatia excelenta cu o centrare superba aproape de linia de fund, iar Razvan Rat a asezat perfect, la firul ierbii, pentru primul gol al lui Raul Rusescu sub tricolor. Un gol care a picat la tanc si care a aruncat in aer tribunele de pe National Arena.

[news-109988]

La mijlocul reprizei secunde, le-a venit randul romanilor sa aiba un gol anulat in mod just de catre acelasi asistent. Rat a centrat imperial din lovitura libera, iar Rusescu a impins spectaculos mingea in plasa dintr-o pozitie evidenta de ofsaid.

Primul sut pe poarta al ungurilor a adus egalarea, in minutul 83. Alexandru Chipciu a comis un fault inutil in preajma careului, iar Dzsudzsak a restabilit egalitatea cu o executie la care Tatarusanu, neincalzit, putea avea un cuvant de spus.

Mai mult decat atat, spre final, Nikolic a trecut ca in curtea scolii de Chiriches in careu si putin a lipsit ca sutul acestuia sa prinda cadrul portii lui Tatarusanu pentru un neverosimil "1-2". Mingea a trecut la ctiva centimetri pe langa bara, un sut la coltul lung la care Tatarusanu fusese batut.

Romania: 12. Tatarusanu - 6. Chiriches, 15. Goian (16. Gardos 5), 21. Grigore, 3. Rat (cpt.) - 5. Hoban, 8. Pintilii - 20. Maxim (19. Stancu 84), 7. Chipciu, 17. Sanmartean (10. Tanase 67) - 9. Rusescu. Antrenor: Victor Piturca.

Rezerve: 1. Pantilimon, 23. Lung jr., 2. Moti, 4. Luchin, 10. Tanase, 11. Torje, 13. Keseru, 14. Latovlevici, 16. Gardos, 18. Prepelita, 19. Stancu, 22. Enache

Ungaria: 1 Kiraly – 8 J.Varga, 23 Juhasz, 21 Korcsmar, 4 Kadar – 6 A. Elek, 18 Stieber (17 Nikolic 46) – 14 Lovrencsics (2 Krisztian 64), 10 Gera (9 Tozser 77), 7 Dzsudzsak – 11 Szalai. Antrenor: Pal Dardai

Rezerve: 22 Denes, 2 Krisztian, 3 Korhut, 5 Fiola, 9 Tozser, 12 Megyeri, 13 Kalmar, 15 Gyurcso, 16 R.Varga, 17 Nikolic, 19 Priskin, 20 Kovacs

Arbitru: William Collum (Scotia)

Cartonase galbene: Hoban 18, Gardos 31, Grigore 81, Chipciu 90, Rat 90+2/ Gera 26, Varga 51, Juhasz 69, Elek 75, Kiraly 86, Korcsmar 90+1, Toszer 90+2