0
0
Liechtenstein

Așa am trăit România - Liechtenstein

Vineri, de la ora 21:00, am transmis live text în această pagină meciul amical România - Liechtenstein, ultima partidă a tricolorilor înaintea EURO 2024.

Să fie victorie cu Liechtenstein!

Avem selecționer! Edward Iordănescu și-a dat acordul să continue la națională și după EURO 2024

Acesta este al șaptelea meci din istorie cu Liechtenstein, echipă pe care am învins-o de fiecare dată și care ne-a marcat un singur gol.

Toate cele șase dispute de până acum au avut un caracter oficial.

România va debuta la Campionatul European pe 17 iunie contra Ucrainei.

23:03

0-0 rezultat final.

90'

Meciul e prelungit cu 8 minute.

85'

Mihăilă scpate pentru șutul lui Stanciu. Mingea se duce pe lângă poartă.

82'

Buchel respinge șutul lui Stanciu.

82'

Mihăilă trage din întoarcere și Buchel respinge pe plasă.

75'

Mihăilă ia o fază pe cont propriu și trage pe lângă poartă.

71'

Două cornere la rând pentru tricolori.

70'

Intrat de puține minute, Stanciu e aproape de gol din lovitură liberă.

63'

Centrare în fața porții, Coman e liber acolo, dar trimite cu capul peste poartă.

52'

Buchel respinge de la colțul scurt șutul lui Ianis Hagi.

51'

Tot Ianis Hagi șutează din lovitură liberă. Mingea se duce peste poartă.

46'

Ianis Hagi obține lovitura liberă.

46'

A început repriza secundă.

21:53

0-0 la pauză.

45'

România încheie repriza în atac, dar șutul lui Coman e blocat de portar.

44'

Coman trimite pe lângă poartă din lovitură liberă.

42'

Centrare în careu și Cicâldău reia cu capul pe portar.

39'

Pușcaș aproape de gol cu capul din 11-12 metri.

35'

Mogoș surpins în ofsaid.

31'

Ianis Hagi aproape de gol. Căpitanul celor din Liechtenstein se opune și mingea iese în corner.

23'

Ianis Hagi trage direct în zid dintr-o lovitură liberă.

23'

Galben arătat de arbitrul cipriot lui Wolfinger.

20'

Pușcaș reia cu capul din centrarea lui Hagi. Mingea ajunge pe plasă.

18'

Același Coman apare la finalizare cu un șut pe lângă poartă.

16'

Coman obține lovitura liberă și tot el trage pe poartă.

9'

Coman primește în careu, dar nu reușește să treacă de Beck.

8'

Prima ocazie a meciului aparține oaspeților la șutul lui Sele. Mingea a fost deviată în corner.

6'

Ianis Hagi trimite în careu pentru urcarea lui Mogoș. Acesta întoarce cu capul pentru Pușcaș, fază care nu aduce nimic.

1'

A început meciul.

0'

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 3. Drăgușin, 7. Sorescu, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 14. Hagi-cpt., 15. Șut, 17. F. Coman, 21. Olaru, 22. Mogoș, 24. Racovițan. Selecționer: Edward Iordănescu.
Rezerve: 1. Niță, 16. Târnovanu, 26. Sava – 2. Rațiu, 5. Nedelcearu, 6. M. Marin, 10. Stanciu, 11. Bancu, 13. Mihăilă, 19. Drăguș, 20. Man, 23. Grameni, 25. Bîrligea.

LIECHTENSTEIN: 1. Büchel-cpt. – 20. Wolfinger, 5. Beck, 3. Göppel, 23. Oberwaditzer, 13. Kindle – 17. Lüchinger, 7. Büchel, 8. Sele – 11. Salanovic, 18. Kranz.
Rezerve: 12. Ospelt (GK), 21. Lo Russo (GK) – 2. Graber, 6. Weissenhofer, 9. Saglam, 10. Luque Notaro, 15. Marxer, 16. Hasler, 19. Jäger, 22. Beck.
Selecționer: Konrad Fünfstück.