Echipa Nationala

Romania invinge Austria in deplasare

Victorie mare pentru nationala Romaniei in deplasare cu Austria, luni seara, intr-un meci din Grupa 1 in Liga Natiunilor.

Tricolorii s-au impus, cu 3-2, la capatul unui meci deschis, cu numeroase ocazii la ambele porti.

Mirel Radoi a inceput meciul de la Klagenfurt cu cinci modificari fata de partida cu Irlanda de Nord, iar mutarile tanarului nostru selectioner s-au dovedit extrem de inspirate.

Romania a deschis scorul rapid dupa doar trei minute prin Alibec. Jucatorul aflat la a 12-a selectie sub tricolor a scuturat plasa cu un sut din prima la patrunderea lui Coman in flancul stang.

Sase minute mai tarziu Austria bifa prima ocazie la capul lui Hinteregger mingea lovind bara portii unui Tatarusanu spectator.

Clasament: Romania pe primul loc in grupa!

In cele din urma presiunea tot mai mare a austriecilor s-a concretizat pe tabela. Baumgartlinge a marcat pentru 1-1 cu un sut din interiorul careului. O faza care ne-a prins descoperiti pe flancul stang al apararii, unde Bancu a avut o evolutie modesta pe intreaga durata a partidei.

Finalul primei reprize ne-a gasit in dificultate, cu Tatarusanu intervenind decisiv in minutul 26.

Apoi, cu sase minute inaintea pauzei, l-am pierdut pe Deac, accidentat la glezna dupa o aterizare gresita.

Grigore marcheaza de ziua lui

La sase minute dupa pauza Romania prelua din nou conducerea prin Grigore.

Fundasul nostru central a punctat cu un sut din sase metri dupa o centrare a lui Stanciu din lovitura libera.

Am continuat sa jucam deschis si in minutul 70 am profitat de o eroare a fundasului Posch.

Mingea interceptata de Maxim la 20 de metri de poarta adversa a fost transformata intr-un super gol de numarul 10 al Romaniei. Un lob din 16 metri senzational pentru 3-1!

Dupa alte trei minute Romania a trecut aproape de un nou super gol. Iancu a trimis in bara dintr-o lovitura libera.

Finalul n-a fost lipsit de emotii dupa ce Onisiwo a redus din diferenta cu o lovitura de cap in minutul 81.

Un gol primit usor dupa o plasare eronata la marcaj a lui Bancu.

Am avut si sansa in minutul 90 la reluarea lui Grbic, singur in 10-11 metri, peste poarta.

O victorie mare pentru Romania in fata celui mai bine cotat adversar din grupa de Liga Natiunilor.

Austria: 1. A. Schlager – 21. Lainer, 5. Posch, 4. Hinteregger, 2. Ulmer – 10. Grillitsch (22. Monschein ’83), 14. Baumgartlinger (20. Onisiwo ’59) – 9. Sabitzer, 23. X. Schlager, 19. Baumgartner– 11. Gregoritsch (7. Grbic ’74). Selecţioner: Franco Foda.

România: 12. Tătăruşanu – 15. Burcă, 6. Chiricheş-cpt. (5. Nedelcearu ’74), 21. Grigore, 11. Bancu – 2. Creţu, 10. Maxim, 23. Stanciu – 18. Coman, 7. Alibec (9. Puşcaş ’68), 17. Deac (19. Iancu ’40). Selecţioner: Mirel Rădoi.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Suedia, cu Glenn Nyberg (31 de ani) la centru.