1
Belarus
Morozau 86'

Așa am trăit România - Belarus în preliminariile EURO 2024

Marți seara, de la ora 21:45, am transmis live text în această pagină meciul România - Belarus din Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

România a învins Andorra în deplasare, cu 2-0, în prima etapă, în timp ce Belarus a încasat un aspru 5-0 de la Elveția, favorita grupei.

De cinci ori s-au mai întâlnit până acum România și Belarus. Tricolorii s-au impus de trei ori, iar două meciuri s-au încheiat la egalitate.

Ultima dată am jucat cu Belarus, în 2020, când i-am învins cu 5-3 într-un amical disputat pe arena ”Ilie Oană” din Ploiești.

23:38

Final de partidă. Câștigăm în cele din urmă, dar impresia generală e că am arătat rău în repriza a doua.

90'

Ne apărăm jenant cu toată echipa în propria jumătate.

90'

Meciul e prelungit cu 4 minute.

89'

Centrare din stânga pentru Dobre. Lovitură de cap peste poartă.

86'

Gol Morozau!

Nu ne-am lăsat și am luat gol. Morozau înscrie cu un șut din interiorul careului.

83'

Tănase pasează direct la adversar și Belarus amenință poarta noastră prin Morozau.

81'

Dobre trimite pe lângă poartă din marginea careului. E primul nostru șut la poartă de la bara lui Alibec!

78'

Avem nevoie de un gol pentru a avea finalul lipsit de griji. Impresia e că jucăm mai mult la rezultat, dar arătăm fragilitate în apărare.

76'

Tănase în locul lui Alibec și M.Marin în locul lui Stanciu.

76'

Scăpăm din nou cu fața curată la un voleu din centrul careului. Mingea a fost pe mijlocul porții.

75'

Centrare pe poartă din lovitură liberă și Radu respinge pentru mai multă siguranță.

74'

Tavi Popescu se alege cu un galben pentru o intrare cu talpa înainte.

73'

Nu reușim să mai punem probleme în atac și Belarus atacă periculos. Schimbările făcute de Iordănescu n-au adus până acum nimic în plus.

68'

R.Marin trimite în fața porții pentru apariția lui Dobre. Mingea e prea tare și Belarus scapă de gol.

66'

Galben primit de Cicâldău.

64'

Dobre și Tavi Popescu intră la noi. Man și Moruțan sunt jucătorii înlocuiți.

64'

Șut pe lângă poarta noastră după un atac rapid.

63'

Moruțan trimite pe poartă. O minge deloc periculoasă urmărită și de Drăgușin.

59'

Al treilea galben pentru bieloruși. Khadarkevich a oprit mingea de jos la un contraatac al nostru.

58'

Mingea ajunge în șase metri la Alibec și acesta trimite puternic în bara transversală.

50'

Cicâldău șutează peste poartă. Mingea a fost deviată și va fi corner.

49'

Apare și primul galben al meciului. Îl primește Malkevich pentru un fault asupra lui Manea.

47'

Mare ocazie pentru Belarus. Un semnal de alarmă pentru echipa noastră.

46'

Start de repriză secundă.

22:33

România are 2-0 după prima repriză.

44'

Alibec preia în careu și obține lovitura de la colț. A treia pentru România în acest meci.

41'

Burcă reia cu capul pe lângă poartă.

40'

Cicâldău este chemat de la încălzire pentru a intra în locul lui Băluță.

38'

Accidentare suferită de Băluță. Acesta se întinde pe gazon.

38'

Băluță pierde mingea în propria noastră jumătate și bielorușii trimit peste poartă.

34'

Corner pentru România, dar Manea pierde duelul aerian și oaspeții îndepărtează balonul.

27'

Man reia cu capul pe lângă poartă din centrarea lui Băluță.

19'

Gol Burcă!

Tricolorii se desprind pe tabelă. Burcă sparge gheața la națională și avem 2-0 pe tabelă.

18'

România aproape de 2-0 prin Alibec. Mingea atinge terenul în fața portarului. Acesta o respinge în corner.

16'

Gol Stanciu!

Lovitură liberă pentru România și Stanciu marchează cu un șut superb la colțul lung.

14'

Man nu se înțelege cu Alibec și irosim o fază promițătoare de atac.

12'

Portarul oaspeților trage de timp la o repunere din 6 metri.

10'

Un început echilibrat de partidă. Nu reușim să ne impunem jocul în fața masivilor jucători bieloruși.

9'

Alibec se duce spre poarta adversă, dar este sancționat cu fault în atac.

2'

R.Marin pătrunde în careu și obține lovitura de la colț. Faza nu aduce nimic nou pe tabelă.